ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Plac

Projekt rewitalizacji skweru w Grajewie

Miejsce o wielu funkcjonalnościach, które służyć ma mieszkańcom – tak w kilku słowach opisać można skwer w Grajewie projektu biura architektonicznego Arch Point. Projektanci postanowili zmienić jego teren przy użyciu języka odpowiadającego współczesnym gustom i potrzebom

Miejsce o wielu funkcjonalnościach, które służyć ma mieszkańcom – tak w kilku słowach opisać można skwer w Grajewie projektu biura architektonicznego Arch Point. Projektanci postanowili zmienić jego teren przy użyciu języka odpowiadającego współczesnym gustom i potrzebom.

Projekt rewitalizacji placu w Grajewie

Biuro architektoniczne Arch Point znane jest z bardzo funkcjonalnych projektów przestrzeni publicznych proponowanych we współczesnym wydaniu. Pisaliśmy już o projekcie rewaloryzacji parku w Żninie, tym razem przenosimy się do województwa podlaskiego. 

W mieście Grajewo od kilku lat przeprowadzane są prace rewitalizacyjne – działania mają objąć także jeden ze skwerów miejskich. Pracownia Arch Point zaproponowała bardzo ciekawą i przyjemną dla mieszkańców koncepcję modernizacji tego terenu.

Istotnym założeniem projektu jest wykorzystanie istniejącego przebiegu ścieżek pieszych oraz obszarów zieleni. Przez zielony obszar poprowadzone są dwie aleje, które krzyżują się pośrodku skweru. W tym centralnym punkcie zaprojektowane zostało wielofunkcyjne miejsce spotkań, które doskonale wkomponowuje się w istniejącą zieleń wysoką. Ta przestrzeń służyć ma integracji mieszkańców oraz umożliwiać organizowanie okolicznościowych imprez, wystaw artystycznych, wypoczynek, a nawet urządzenie letniego grilla. Przewidziano także możliwość organizacji kina plenerowego.

Miejsce centralne zarysowane zostało przez wykorzystanie białych słupów. Te elementy wertykalne dobrze organizują przestrzeń, ale też podkreślają przebieg ciągów pieszych i stanowią akcent architektoniczny w przestrzeni. Pojawiają się one także w konstrukcji tablic informacyjnych, rozsianych w przestrzeni skweru. Mała architektura oraz nawierzchnia zaprojektowane zostały w jasnych kolorach, dzięki czemu słabo doświetlona przestrzeń skweru zdaje się być nieco bardziej rozjaśniona.

Projekt rewitalizacji placu w Grajewie

Zielony skwer w mieście

Oprócz przestrzeni wypoczynku usytuowanej w centralnym punkcie skweru, projektanci zaproponowali także inne wnętrza architektoniczne. Należą do nich polana rekreacyjna oraz łąka kwietna. Projektanci przewidzieli tam wygodne hamaki rozstawione pośród wysokich drzew, w których mieszkańcy mogą korzystać z zacienienia w upalne dni. W przestrzeni skweru znaleźć się mają także nowe nasadzenia roślin ozdobnych komponowanych. Należą do nich między innymi ozdobne trawy, które wybrane zostały tak, aby pięknie dekorować park o każdej porze roku. Nasadzenia z wysokich i niskich traw poprowadzone mają być wzdłuż ciągów pieszych.

Projekt skweru dobrze wpisuje się w myśl nowoczesnego projektowania, gdzie ingerencja człowieka w naturę jest nieduża, jednak zaproponowane rozwiązania odpowiadają współczesnym potrzebom. Stąd wybór nowoczesnych elementów małej architektury, jak proste w formie oświetlenie uliczne czy minimalistyczne bryły siedzisk. Projekt rewitalizacji skweru stanowić ma wytyczne wyjściowe do kolejnych zmian w przestrzeniach zielonych całego miasta Grajewo.

Projekt rewitalizacji placu w Grajewie

Projekt rewitalizacji skweru w Grajewie – metryczka projektu

typ projektu: skwer miejski

inwestor: miasto Grajewo

pracownia: Arch Point

projekt: 2019

lokalizacja: Grajewo

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Projekt rewitalizacji placu w Grajewie
Projekt rewitalizacji placu w Grajewie

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!