
Zagospodarowanie ogrodu ze skarpą często bywa wyzwaniem, jednak architekci z pracowni Flori-Arch stanęli na wysokości zadania. Projektowany teren doskonale wpisał się w krajobraz, a ogród wykorzystuje sytuację parceli
Zaprojektowany ogród przydomowy zlokalizowany jest w Starej Kuźni niedaleko Kędzierzyna-Koźle. Działka znajduje się na skraju lasu, nieopodal strumyka. Powierzchnia ogrodu to 18 arów, zaś dominującym elementem parceli jest znaczny spadek terenu. Inwestorom zależało aby dobrze wykorzystać przestrzeń i trudną do zagospodarowania skarpę przerodzić w atut założenia. O pomoc poproszono pracownię projektową i firmę wykonawczą Flori-Arch Madejowicz, która zajmuje się nie tylko projektowaniem, ale i kompleksową realizacją. Architekci zaproponowali efektowną koncepcję ogrodu na skarpie.

Ogród wpisany w las
Przy projektowaniu przestrzeni szczególne znaczenie miało wpisanie ogrodu w otaczający go las. W tym celu zastosowane zostały naturalne materiały oraz rośliny dobrane do warunków gruntowych i leśnych. Ze względu na swoje położenie, ogród był stałym miejscem zamieszkujących las zwierząt, przez co architekci zmuszeni byli odgrodzić strumyk od działki. Wzdłuż cieku wodnego założona została rabata utworzona z bylin, które mieszają się z naturalną roślinnością. Byliny funkcjonalnie osłaniają siatkę ogrodzenia, jednocześnie nie dając pełnego przysłonięcia strumyka.
We frontowej części ogrodu pozostawiona została otwarta przestrzeń, dzięki której działka zdaje się być spójna z leśnym otoczeniem. Także tutaj wybrane zostały odpowiednie nasadzenia, pamiętając jednak, by nie stanowiły one przysmaku mieszkańców lasu.

Palenisko w ogrodzie
Architekci postanowili wykorzystać obecność skarpy, aby stworzyć dwa ogrodowe wnętrza, połączone ze sobą schodami. Tuż za domem założony został taras, wykonany z modrzewiowych desek olejowanych. Obrzeża wykonane zostały z granitowych kostek i formaków. Częściowe zadaszenie tarasu stanowić ma żagiel na słupach. Do drugiej części ogrodu prowadzą schody obłożone głazami.
W dole znajduje się wiata wraz z paleniskiem, a także ławeczka, kompostownik oraz skrzynia na zioła i warzywa. Drewniana wiata stanowi nie tylko element funkcjonalny całego założenia, ale także stanowi dekorację ogrodu. Przestrzeń pod ławkami wykorzystana została jako praktyczna drewutnia. Otaczający wiatę zielony trawnik ograniczony został kwiatowymi rabatami oraz zielonymi nasadzeniami.

Przydomowy ogród przy lesie ze skarpą w Starej Kuźni – metryczka projektu
typ projektu: ogród przydomowy
inwestor: prywatny
pracownia: Flori-Arch Madejowicz
realizacja: 2019
lokalizacja: Stara Kuźnia
projektowana powierzchnia: 18 ar
opracowanie: Wiola Imiolczyk






Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze