ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Punkt widokowy

Taburete Towers czyli wieże z taboretów

Na festiwalu designu Bengaluru By Design w Indiach nie zabrakło polskiego akcentu. Był nim nietuzinkowy projekt Taburete Tower autorstwa Jakuba Szczęsnego z pracowni SZCZ

Na festiwalu designu Bengaluru By Design w Indiach nie zabrakło polskiego akcentu. Był nim nietuzinkowy projekt Taburete Tower autorstwa Jakuba Szczęsnego z pracowni SZCZ

Taburete Tower Bengaluru By Design

Projektanci nie od dziś przekonują nas o tym, że w przestrzeni designu nie ma stawianych granic. Nie jest on także tylko dla wybranych – w procesie twórczym udział może mieć każdy, a relacja twórca-odbiorca jest bardzo otwarta. Doskonałym przykładem takiej drogi myślowej jest projekt Taburete Tower realizowany przez założyciela warszawskiej pracowni SZCZ – Jakuba Szczęsnego. Projektant wraz ze swoją artystyczną inicjatywą zawitał na indyjskim festiwalu Bengaluru By Design, którego organizacja przebiegała pod hasłem „dizajn jest dla wszystkich”.

Projekt Taburete Tower to instalacja złożona z ułożonych jeden na drugim, drewnianych taboretów. Meble ze sklejki charakteryzuje fantazyjna forma – prosta zgeometryzowana bryła sprowadzona do prostopadłościany o owalnych i okrągłych wycięciach. 70 ciężkich taboretów ułożonych w wieże stanowiły wertykalny akcent, który przyozdobił Międzynarodowe Centrum Bangalore, będącego specjalna przestrzenią poświęconą kulturze i sztuce.

Taburete Tower Bengaluru By Design

Marzenie o drapaczach chmur?

Niektórzy mogą powiedzieć, że projekt architekta odzwierciedla jego niezrealizowane pragnienie budowy drapaczy chmur. Inni doszukają się w projekcie odniesienia do wież Luisa Barragan. A tak naprawdę w projekcie chodzi o integrację na linii twórca-widz. Zgodnie z ideą festiwalu, projekt odzwierciedla ideę dizajnu dostępnego. Na potwierdzenie tej tezy warto wspomnieć o przebiegu finisażu trwającego dziesięć dni festiwalu.

Po zakończeniu wydarzenia, wieże zostały rozebrane, a 70 taboretów trafiło w ręce mieszkańców. Goście mogli zabrać taborety do swoich domów, dzięki czemu wysiłek, który został włożony w stworzenie instalacji, nie poszedł na marne. Goście będą wspominali festiwal każdego dnia, siadając przy kuchennym stole na drewnianym taborecie, a design z piedestału znajdzie praktyczne i codzienne zastosowanie w rękach zwykłych ludzi.

Taburete Tower to jeden z projektów Jakuba Szczęsnego, który miał okazję zostać pokazany międzynarodowej publiczności już wcześniej. Pierwszy raz stos wież z taboretów pojawił się podczas tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu architektury i designu Concentrico, który odbywa się w hiszpańskim mieście Logrono. Tam instalacja stanęła na dziedzińcu Casa Farias, należącym do organizacji charytatywnej Caritas. Również po zakończeniu hiszpańskiego festiwalu moduły instalacji zostały rozdane wśród odwiedzających tę przestrzeń gości.

Taburete Tower Bengaluru By Design

Taburete Towers czyli wieże z taboretów autorstwa Jakuba Szczęsnego – metryczka projektu

typ projektu: instalacja

pracownia: Jakub Szczęsny / SZCZ

wykonanie: Workbench

produkcja: Manisha Vyas

realizacja: 2019

lokalizacja: Bangalore, Indie

zdjęcia: Sartaj Tanweer/biuro SZCZ

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Taburete Tower Bengaluru By Design
Taburete Tower Bengaluru By Design

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!