ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Park

Park Bentway w Toronto pod autostradą

Jak dobrze wykorzystać każdy skrawek miejskiej przestrzeni ? W Toronto powstał niecodzienny park Bentway, zlokalizowany pod biegnącą powyżej autostradą.

Jak dobrze wykorzystać każdy skrawek miejskiej przestrzeni ? W Toronto powstał niecodzienny park Bentway, zlokalizowany pod biegnącą powyżej autostradą.

Park pod autostradą

Park Bentway to unikatowa przestrzeń miejska, która ciągnie się na odcinku 1,75 km w sercu rozrastającego się nieustannie miasta Toronto. Wyjątkowe założenie parkowe powstało pod biegnącą powyżej wielopasmową autostradą. Pomysł stworzenia przestrzeni publicznej, służącej całorocznym aktywnościom, wyszedł z pracowni Public Work we współpracy z Greenberg Consultants. Wybór lokalizacji parku był nieprzypadkowy. Obydwie firmy stworzyły szereg założeń miejskich w kanadyjskiej stolicy w miejscach, które do tej pory były zaniedbane bądź niewykorzystane.

Park pod autostradą

Pierwszy etap projektu parku

Pierwsza, oddana w zeszłym roku do użytku część parku Bentway ciągnie się od Strachan Avenue po Bathurst Street, łącząc ze sobą siedem kwartałów, zamieszkałych przez ponad 70 000 mieszkańców. Ten etap projektu umożliwia dostęp do linii brzegowej, ale także łączy ze sobą kolejne ważne punkty na mapie miasta – Fort York National Historic Site, Ontario Place and Exhibition Place czy Harbourfront Center z CN Tower.

Obszar otaczający założenie parkowe posiada wielowarstwową, bogatą historię. Miejsce to zlokalizowane jest wzdłuż pierwotnej linii brzegowej jeziora Ontario, która niegdyś stanowiła ważny punkt handlowy. Kiedy poprowadzona została tędy wyniesiona droga ekspresowa, teren podupadł i musiał czekać wiele lat na swoje ponowne zagospodarowanie. Obecnie projekt nadzorowany jest przez powołany w tym celu urząd, zaś cała realizacja włączona została do sieci projektów High Line Network, obejmującej miejsca nowego krajobrazu miejskiego powstałego z infrastruktury poprzemysłowej.

Park pod autostradą

Zadaszenie parku z betonu

W Bentway znajduje się szereg obiektów rekreacyjnych i elementów małej architektury, które chronione są przez znajdujące się powyżej betonowe zadaszenie. Poszczególne segmenty przestrzeni wydzielają zaś wspierające autostradę masywne słupy, przypominające proste filary. Pod betonowym baldachimem udało się stworzyć istotną arterię, która służyć może pieszym oraz rowerzystom.

W parku Bentway znajdują się nieduże ogrody, ścieżki dla rowerów, rolek czy deskorolek oraz inne przestrzenie rekreacyjne. Nie brakuje także miejsca, w którym można zorganizować większe wydarzenie, jak festiwal czy targ. Pośród nich przez całą długość parku meandruje aleja dla pieszych, otoczona nasadzeniami.

Istotnym elementem projektu jest założenie, aby w jak największej mierze wykorzystać już istniejące elementy architektoniczne, dostosowując je do nowej koncepcji. Rzeczywiście, projektantom udało się doskonale zaadaptować nieużytkowaną przestrzeń. Nawet numeracja betonowych słupów została zachowana – kiedyś służyła w celu ułatwienia prac naprawczych, dziś służyć może łatwiejszemu zorientowaniu się w przestrzeni.

Ta wielofunkcyjna przestrzeń stała się wyrazem wyjątkowej energii drzemiącej w multikulturowym, niezwykle różnorodnym mieście i stanowi doskonały przykład wykorzystania infrastruktury do wpierania nowych form życia publicznego.

Park pod autostradą

Park Bentway w Toronto w niecodziennej lokalizacji – metryczka projektu

typ projektu: park miejski

inwestor: miasto Toronto

autorzy projektu: Public Work, Greenberg Condultants

realizacja: 2018

lokalizacja: Toronto, Kanada

zdjęcia: Nic Lehoux, Public Work, Greenberg Condultants

opracowanie: Wiola Imiolczyk

 

Park pod autostradą
Park pod autostradą
Park pod autostradą

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!