ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Punkt widokowy

Spiralny punkt widokowy ponad winnicą

Punkt widokowy The Walk Above the Vineyards to spiralna rampa zaprojektowana przez architektów z pracowni Keeo4design. Można z niej podziwiać piękny widok na rozciągające się wokół pola winorośli

Punkt widokowy The Walk Above the Vineyards to spiralna rampa zaprojektowana przez architektów z pracowni Keeo4design. Można z niej podziwiać piękny widok na rozciągające się wokół pola winorośli

Punkt widokowy nad winnicą

Taras widokowy The Walk Above the Vineyards powstał w niedużej miejscowości Kobylí, położonej w południowej części czeskich Moraw. Punkt usytuowany został na wzgórzu, które stanowiło doskonałe miejsce dla tego typu obiektu. Władze miasteczka postanowiły o budowie wieży widokowej, która mogłaby przyciągnąć turystów i stać się popularnym miejscem spotkań. O zaprojektowanie nowej atrakcji poproszono pracownię Keeo4design, która po gruntownej analizie zaproponowała rozwiązanie uwzględniające piękne otoczenie upraw.

Punkt widokowy nad winnicą

Punkt widokowy na wzgórzu

Wzgórze o delikatnym nachyleniu i płaskim szczycie, obsadzone jest winoroślami, a jego wysokość sięga 334 m. To stąd rozciąga się piękny krajobraz terenów Lednice-Valtice, majaczące na horyzoncie pasmo Karpat, a nawet pojawiające się przy dobrej pogodzie austriackie Alpy. Architekci projektując obiekt posłużyli się ideą koła, które reprezentuje cykl życia przyrody i symbolicznie odnosi się także do ciągłego rozwoju. Rezultatem badań architektonicznych stała się wieża widokowa w kształcie okrągłej rampy, która w najwyższym punkcie osiąga wysokość 7,5 m.

Rampa utworzona została z połączenia ośmiu identycznych segmentów ułożonych w niedomknięte koło o przekroju 334 stopni. Zakończenie rampy stanowi ażurowa balustrada, która potęguje wrażenie unoszenia się ponad ziemią. Kładka wsparta jest na 19 smukłych stalowych kolumnach, wychodzących z żelbetonowych stóp. Łagodne nachylenie rampy pozwala na korzystanie z obiektu także osobom o ograniczonej mobilności.

Punkt widokowy nad winnicą

Architektura wpisana w przestrzeń

Architektom doskonale udało się wkomponować projektowany obiekt w otaczający go krajobraz. Delikatna konstrukcja rampy wizualnie nie dominuje nad przyrodą, wręcz przeciwnie – wykonana w dużej mierze z drewna stanowi doskonałe uzupełnienie naturalnego piękna terenu. Rampa wyłożona została pionowymi listwami drewnianymi oraz deskami.

Obiekt nie tylko cieszy oko i przyciąga estetyką. Oprócz tego projektanci pomyśleli również o możliwości edukacji przybywających tutaj turystów na temat okolicy. Pokonując kolejne metry wznoszącej się, spiralnej rampy, turystom prezentowane są tablice informacyjne, wskazujące kluczowe elementy krajobrazu. Oprócz tego pojawiają się tam także ciekawostki o regionie oraz jego historii.

Punkt widokowy nad winnicą

Spiralny punkt widokowy ponad czeską winnicą – metryczka projektu

typ projektu: taras widokowy

inwestor: władze miasta Kobylí

pracownia: Keeo4design

realizacja: 2018

lokalizacja: Kobylí, Czechy

zdjęcia: Keeo4design

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Punkt widokowy nad winnicą
Punkt widokowy nad winnicą

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!