Publiczne

Poznański ogród społeczny z pawilonem

W Poznaniu przybyło kolejne miejsce umożliwiające mieszkańcom rekreację i odpoczynek. To ogród społeczny Szeląg z niedużym pawilonem powstały z inicjatywy mieszkańców

W Poznaniu przybyło kolejne miejsce umożliwiające mieszkańcom rekreację i odpoczynek. To ogród społeczny Szeląg z niedużym pawilonem powstały z inicjatywy mieszkańców. Za projekt pawilonu odpowiada pracownia wierciński-studio.

ogród społeczny Szeląg z pawilonem

Ogród Szeląg ma powierzchnię 2800 m2 i zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego parku Szelągowskiego, przy ulicy Ugory w Poznaniu. Od centrum miasta oddalony jest on zaledwie o 3 km, dzięki czemu od początku swojego istnienia stał się doskonałym punktem wypadowym mieszkańców i turystów. Przy głównym wejściu do ogrodu znajduje się całoroczny pawilon, którego projekt przygotowała pracownia wierciński-studio w składzie: Adam Wierciński i Agnieszka Owsiany. Projekt cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców – doceniony został także przez jury prestiżowych konkursów, jak Nagroda Roku SARP 2019 czy Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro.

ogród społeczny Szeląg z pawilonem

Rewitalizacja nadrzecznych nieużytków

Teren, na którym zaaranżowana została przestrzeń ogrodu społecznego, przez lata była nieużywany. Władze miasta zdecydowały o rewitalizacji działki, postawieniu na jej terenu lokalnego domu kultury i zaprojektowaniu przestrzeni odpoczynku wśród zieleni. W zielonej przestrzeni ogrodu znajdują się grządki uprawiane przez mieszkańców, tam też odbywają się zajęcia dla dzieci i warsztaty. W okresie letnim znajdywała się tam także strefa gastronomiczna, strefa zabaw dla najmłodszych oraz rozrzucone w przestrzeni drewniane tarasy do wypoczynku.

ogród społeczny Szeląg z pawilonem

Drewniany pawilon w ogrodzie

W najwyższym punkcie terenu zlokalizowany został całoroczny pawilon o prostej formie. To stąd rozciąga się najlepszy, wyeksponowany widok na Wartę. Ogrodowy pawilon zbudowany został w lekkiej, szkieletowej konstrukcji, wykonanej w całości z drewna. Ze względu na pochyłość terenu budynek ustawiony został na dziewiętnastu betonowych kolumnach utrzymując poziom podłogi na wysokości prowadzącej do pawilonu ścieżki.

Budynek wyposażony został w jednospadowy dach zgodnie z ideą stworzenia prostej i ekonomicznej konstrukcji. Południowo-wschodnia elewacja obiektu zwrócona jest w stronę rzeki. Część budynku została cofnięta, przez co powstała zadaszona strefa wejściowa oraz przejście na taras. W ścianie, która domyka przejście na taras, przepruty został duży otwór, za pomocą którego kadrowany jest otwarty widok na park z wnętrza, a także zapewnione jest jego prawidłowe doświetlenie.

W projekcie pawilonu zauważalna jest inspiracja architekturą stojących tu dawniej altan działkowych, wraz z całą jej przypadkowością. Stąd też zróżnicowane rozmiary oraz kolory stolarki. Budynek wykończony został deską modrzewiową w kolorze czarnym. Uzupełniająca go stalowa balustrada kolorystycznie spójna jest z pozostałymi stalowymi obiektami na działce. Wewnątrz obiektu o powierzchni 60 m2 znalazły się wielofunkcyjna sala przeznaczona na cele kulturalne i edukacyjne, toalety oraz pomieszczenia socjalne.

ogród społeczny Szeląg z pawilonem

Poznański ogród społeczny z pawilonem projektu wierciński-studio – metryczka projektu

projekt: pawilon ogrodowy

inwestor: Urząd Miasta Poznań

pracownia: wierciński-studio

autorzy projektu: Adam Wierciński, Agnieszka Owsiany

realizacja: 2018

lokalizacja: ul. Ugory, Poznań

projektowana powierzchnia: 60 m2

opracowanie: Wiola Imiolczyk

ogród społeczny Szeląg z pawilonem
ogród społeczny Szeląg z pawilonem
ogród społeczny Szeląg z pawilonem
ogród społeczny Szeląg z pawilonem
ogród społeczny Szeląg z pawilonem

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!