
W Poznaniu przybyło kolejne miejsce umożliwiające mieszkańcom rekreację i odpoczynek. To ogród społeczny Szeląg z niedużym pawilonem powstały z inicjatywy mieszkańców. Za projekt pawilonu odpowiada pracownia wierciński-studio.

Ogród Szeląg ma powierzchnię 2800 m2 i zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego parku Szelągowskiego, przy ulicy Ugory w Poznaniu. Od centrum miasta oddalony jest on zaledwie o 3 km, dzięki czemu od początku swojego istnienia stał się doskonałym punktem wypadowym mieszkańców i turystów. Przy głównym wejściu do ogrodu znajduje się całoroczny pawilon, którego projekt przygotowała pracownia wierciński-studio w składzie: Adam Wierciński i Agnieszka Owsiany. Projekt cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców – doceniony został także przez jury prestiżowych konkursów, jak Nagroda Roku SARP 2019 czy Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro.

Rewitalizacja nadrzecznych nieużytków
Teren, na którym zaaranżowana została przestrzeń ogrodu społecznego, przez lata była nieużywany. Władze miasta zdecydowały o rewitalizacji działki, postawieniu na jej terenu lokalnego domu kultury i zaprojektowaniu przestrzeni odpoczynku wśród zieleni. W zielonej przestrzeni ogrodu znajdują się grządki uprawiane przez mieszkańców, tam też odbywają się zajęcia dla dzieci i warsztaty. W okresie letnim znajdywała się tam także strefa gastronomiczna, strefa zabaw dla najmłodszych oraz rozrzucone w przestrzeni drewniane tarasy do wypoczynku.

Drewniany pawilon w ogrodzie
W najwyższym punkcie terenu zlokalizowany został całoroczny pawilon o prostej formie. To stąd rozciąga się najlepszy, wyeksponowany widok na Wartę. Ogrodowy pawilon zbudowany został w lekkiej, szkieletowej konstrukcji, wykonanej w całości z drewna. Ze względu na pochyłość terenu budynek ustawiony został na dziewiętnastu betonowych kolumnach utrzymując poziom podłogi na wysokości prowadzącej do pawilonu ścieżki.
Budynek wyposażony został w jednospadowy dach zgodnie z ideą stworzenia prostej i ekonomicznej konstrukcji. Południowo-wschodnia elewacja obiektu zwrócona jest w stronę rzeki. Część budynku została cofnięta, przez co powstała zadaszona strefa wejściowa oraz przejście na taras. W ścianie, która domyka przejście na taras, przepruty został duży otwór, za pomocą którego kadrowany jest otwarty widok na park z wnętrza, a także zapewnione jest jego prawidłowe doświetlenie.
W projekcie pawilonu zauważalna jest inspiracja architekturą stojących tu dawniej altan działkowych, wraz z całą jej przypadkowością. Stąd też zróżnicowane rozmiary oraz kolory stolarki. Budynek wykończony został deską modrzewiową w kolorze czarnym. Uzupełniająca go stalowa balustrada kolorystycznie spójna jest z pozostałymi stalowymi obiektami na działce. Wewnątrz obiektu o powierzchni 60 m2 znalazły się wielofunkcyjna sala przeznaczona na cele kulturalne i edukacyjne, toalety oraz pomieszczenia socjalne.

Poznański ogród społeczny z pawilonem projektu wierciński-studio – metryczka projektu
projekt: pawilon ogrodowy
inwestor: Urząd Miasta Poznań
pracownia: wierciński-studio
autorzy projektu: Adam Wierciński, Agnieszka Owsiany
realizacja: 2018
lokalizacja: ul. Ugory, Poznań
projektowana powierzchnia: 60 m2
opracowanie: Wiola Imiolczyk





Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze