
Piesza kładka odlana z czarnego, ultra-lekkiego betonu, połączyła dwa brzegi rzeki w miejscowości Vrapice obok Pragi. Symbolizuje przejście pomiędzy światami

Projektowany most zlokalizowany został w małej miejscowości Vrapice, przez którą przepływa strumień Dřetovice. Most przerzucony został ponad potokiem, łącząc brzeg, na którym znajduje się miasteczko z drugim brzegiem, gdzie mieści się cmentarz miejski. Most zaprojektowany został przez duet architektów w składzie Ondřej Císler z pracowni Aoc architects oraz Petr Tej z Klokner Institute w Pradze.

Nowoczesna konstrukcja mostu
Ważący około 3,5 tony, szeroki na 1,5 m most pieszy umieszczony został pośród dzikiego krajobrazu, często podmywanego przez wodę. Most został odlany z niezwykle wytrzymałego, wzmocnionego betonu o wyjątkowo niskiej masie. Zanim wykonano właściwy pomost, zbudowany został prototyp, za pomocą którego sprawdzono zdolności udźwigu projektu.
Zaawansowana technologia idzie tutaj w parze z artystyczną formą. Minimalistyczna kładka doskonale akcentuje walory znajdującej się w pobliżu przyrody. Niezwykle prosta, czarna bryła pieszego pomostu sama w sobie stanowi umieszczoną w naturze rzeźbę.
Artystycznym uzupełnieniem konstrukcji stał się pomnik „The Guardian”, usytuowany tuż przy jednym z końców pomostu. Pomnik wykonany został przez Jana Hendrycha, a jego inspiracją były oryginalne barokowe archetypy, takie jak rzeźby św. Jana Nepomucena. Obecność pomnika dopełnia całą kompozycję przestrzenną projektowanego terenu.

Architektura wpisana w naturalny krajobraz
Szczególną rolę w projekcie odgrywał kontekst przyrodniczy, w jakim osadzony został pomost. Krajobraz, jaki otacza miasteczko, jest wyjątkowo interesujący. Łąki po obu stronach mostu są często podmywane, przez co przyroda ulega tutaj regularnym przemianom. W związku z tym teren ten podlega częstym interwencjom ze strony człowieka.
Pomost oraz znajdujący się w jego sąsiedztwie pomnik nie jest jedynie praktycznym rozwiązaniem architektonicznym. Jak mówią architekci, most łączy dwie, oddzielone od siebie części miasta, zarówno w sensie dosłownym, jak i metaforycznym. Jego obecność można łączyć z funkcją magicznego portalu, który łączy świat żywych i umarłych. Ta wyjątkowa, nowoczesna konstrukcja nie tylko zdobi krajobraz, ale jednocześnie stanowi przejście od ożywionej tkanki miasteczka do ciszy i spokoju cmentarza po drugiej stronie rzeki.

Betonowy most w roli architektonicznej rzeźby w Vrapice obok Pragi – metryczka projektu
typ projektu: kładka piesza
inwestor: miasto Vrapice
pracownia: Aoc architects, Klokner Institute
projekt: Ondřej Císler, Petr Tej
realizacja: 2019
lokalizacja: Vrapnice, Czechy
zdjęcia: boysplaynice / www.boysplaynice.com
opracowanie: Wiola Imiolczyk



Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze