ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Punkt widokowy

Taras widokowy nad rzeką Gauja

Ścieżka oraz taras widokowy nad rzeką Gauja na Łotwie to doskonały przykład tego, jak kameralna architektura może wpisać się w naturalny krajobraz.

Ścieżka oraz taras widokowy nad rzeką Gauja na Łotwie to doskonały przykład tego, jak kameralna architektura może wpisać się w naturalny krajobraz.

Ścieżka i taras widokowy nad rzeką

Ścieżka oraz taras widokowy powstał na terenie parku Atputas w Valmiera. Niewielką miejscowość na północy Łotwy przecina rzeka Gauja i to właśnie nad nią zlokalizowana została okrągła, drewniana konstrukcja. Władze miasta postanowiły podarować mieszkańcom miejsce, które stałoby się charakterystyczne dla okolicy. Za projekt ścieżki oraz tarasu odpowiedzialna jest pracownia DJA z Rygi, na czele z architektami Didzis Jaunzems i Juta Davidovska.

Ścieżka i taras widokowy nad rzeką

Organiczna architektura

Zaprojektowana ścieżka oraz taras widokowy stanowią doskonały element kompozycyjny krajobrazu. Żwirowa aleja dla pieszych stopniowo zamienia się w leśną ścieżkę, by ostatecznie ewoluować do formy drewnianego podestu, prowadzącego na taras widokowy. Forma okrągłej konstrukcji w kaskadowy sposób wznosi się, tworząc nieregularne kształty, które nawiązywać mają do linii brzegowej rzeki. Powstała w ten sposób ławka, na której można przysiąść i obserwować przyrodę. Część bliższa brzegu wspina się naturalnie, przekształcając w tylnej części w przestrzeń odpoczynku w formie leżaka.

Architekci, którzy projektowali drewnianą konstrukcję, brali pod uwagę szereg obostrzeń. Taras wyniesiony został ponad grunt ze względu na usytuowanie całego założenia na terenie podmokłym. Ponadto okrąg zaprojektowany został w taki sposób, aby jego krzywizna odpowiadała promieniowi skrętu pojazdu ratunkowego w razie sytuacji awaryjnej.

Ścieżka i taras widokowy nad rzeką

Drewniana konstrukcja tarasu

Taras wykonany został z rosnących w okolicy sosen, które zostały wycięte z powodu choroby drzew. W konstrukcji wykorzystane zostały także betonowe płyty umieszczone od dołu tarasu. Wykończenie tarasu stanowią deski modrzewiowe o specjalnej, antypoślizgowej strukturze zewnętrznej. Wewnątrz okrągłego kształtu nasadzone zostały liczne rośliny kwitnące, których zadaniem jest przyciąganie owadów zapylających. W ten sposób architektom udało się uzyskać efekt wielkiej donicy wypełnionej kwiatami.

Drewniany taras to miejsce, z którego przyjemnie można obserwować rzekę w ciągu dnia, ale także wieczorami. Wzdłuż 100-metrowej ścieżki organicznie zmieniającej się w ring tarasu, zamontowane zostały latarnie, które oświetlają przestrzeń. Ścieżka wyposażona została także w poręcz, a sam łagodny kąt wznoszenia sprawia, że projekt dobrze wpisuje się w ideę projektowania uniwersalnego, z którego korzystać może każdy.

Ścieżka i taras widokowy nad rzeką

Architektura dla ludzi czyli taras widokowy nad rzeką Gauja – metryczka projektu

typ projektu: taras widokowy

inwestor: miasto Valmiera

pracownia: DJA - Didzis Jaunzems i Juta Davidovska

realizacja: 2019

lokalizacja: Valmiera, Łotwa

zdjęcia: Eriks Bozis

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Ścieżka i taras widokowy nad rzeką
Ścieżka i taras widokowy nad rzeką

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!