
To już 10-te katowickie podwórko, które przeszło metamorfozę w ramach akcji Plac na Glanc. Społeczna inicjatywa udowadnia, że mieszkańcy mają wpływ na wygląd ich najbliższej przestrzeni

Projekt Plac na Glanc realizowany jest od 2013 roku. W ciągu tych siedmiu lat mieszkańcy Katowic przeorganizowali przestrzeń aż dziesięciu podwórek. W poprzednich edycjach metamorfozę przeszło między innymi podwórko przy ulicy Powstańców, które nagrodzone zostało w konkursie Polski Krajobraz 2017 w kategorii przestrzeń publiczna. W tym roku reorganizacji uległo podwórko przy ulicy Dyrekcyjnej 3, zlokalizowane w samym centrum miasta. W przestrzeni pojawiły się elementy małej architektury, zieleń, a nawet nieduży plac zabaw dla najmłodszych.

Społeczna partycypacja
W projekcie Plac na Glanc chodzi przede wszystkim o zaktywizowanie mieszkańców miasta, choć – co pokazują kolejne edycje konkursu – uczestnicy nie potrzebują do tego dużej zachęty. Katowiczanie z dużym zapałem biorą udział w projekcie, zgłaszając kolejne zaniedbane przestrzenie i uczestnicząc w ich projektowaniu. Po zgłoszeniu takiego podwórka, jurorzy udają się na miejsce dokonując wizji lokalnej i wybierając najbardziej potrzebującą przestrzeń miejską.
Pomysłodawcą projektu jest Grzegorz Layer, który uważa, że dobra przestrzeń publiczna może być zaaranżowana tylko dzięki aktywnej partycypacji społecznej. W tym roku metamorfoza prowadzona była w ramach nowej formuły. Projekt placu przy ulicy Dyrekcyjnej powstał w ramach interdyscyplinarnych warsztatów, w których brali udział studenci i absolwenci kierunków projektowych i społecznych.
Uczestnicy warsztatów zastanawiali się, w jaki sposób można odnowić przestrzeń podwórka tak, by stworzyć miejsce sprzyjające sąsiedzkim spotkaniom i wspólnemu spędzaniu czasu. W ramach warsztatów powstały makiety, na których projektanci testowali różne rozwiązania. Ostatecznie udało się wyłonić zwycięski projekt, który został zrealizowany przy aktywnym współuczestnictwie mieszkańców. Wspólne sadzenie roślin i wykonywanie elementów zagospodarowania placu stanowiło pierwszy krok ku stworzeniu sąsiedzkiej, przyjaznej przestrzeni.

Plac dla każdego
Chociaż plac jest nieduży, bo mierzący zaledwie 90 m2, w jego przestrzeni udało się wydzielić strefę zabaw dla dzieci, przestrzeń wypoczynku, zieleń i zbiornik na wodę deszczową. Na placu wygospodarowano także osłoniętą przestrzeń na śmietniki. Przestrzeń placu rozweselają wyraziste kolory, a także ciekawie poprowadzona geometria całego założenia. Posadzkę tworzą kolorowe łuki i okręgi, które kontynuowane są poprzez formy segmentów obsadzonych roślinami. Uzupełnieniem kompozycji placu są lampy w formie świecących kul, swobodnie rozmieszczone pośród roślinności.

Kolejny Plac na Glanc czyli podwórko przy ul. Dyrekcyjnej w Katowicach – metryczka projektu
typ projektowanej przestrzeni: podwórko miejskie
inwestor: Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów
projektanci: Ewa Wandel, Kacper Banasik, Martyna Idasiak, współpraca autorska: Grzegorz Layer
realizacja: 2019
lokalizacja: Ul. Dyrekcyjna 2, Katowice
projektowana powierzchnia: 90 m2
zdjęcia: A. Ławrywianiec
opracowanie: Wiola Imiolczyk






Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze