ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Urbanistyka

Parque Central w Walencji

Właśnie ukończono pierwszy etap Parque Centtral w Walencji, który powstał według projektu biura Gustafson Porter + Bowman. Nowojorskiemu Central Parkowi pewnie sławą nie dorówna, ale na skalę europejską będzie bez wątpienia miejscem wyjątkowym.

Właśnie ukończono pierwszy etap Parque Central w Walencji, który powstał według projektu biura Gustafson Porter + Bowman. Nowojorskiemu Central Parkowi pewnie sławą nie dorówna, ale na skalę europejską będzie bez wątpienia miejscem wyjątkowym.

Parque Central w Walencji

Dzięki przeniesieniu pod ziemię dworca szybkich pociągów, w sercu hiszpańskiej Walencji uwolnił się 66 hektarowy teren, który łączy wschodnie i zachodnie dzielnice. Dotychczas były one oddzielone od siebie przez linię kolejową. 

Powstanie tam 23-hektarowy park publiczny o nazwie Walencja Parque Central. Jego realizacja ma na celu zaprezentowanie historycznej, kulturowej i geograficznej wyjątkowości Walencji oraz stanowi odpowiedź na wyzwanie związane z budową zrównoważonej przestrzeni publicznej. Inspiracją dla architektury był wiersz napisany przez pisarza Ausiása Marcha, "Aigua plena de seny" (Woda pełna mądrości). Walencja jest prezentowana w załozeniu jako ośrodek miejski wśród wody i przyrody – położony między rezerwatem rzeki Turia, równiną rolniczą (La Huerta), Parkiem Naturalnym Albufera i Morzem Śródziemnym. Stąd w parku dużo fontann i wodnych elementów. Liczne nasadzenia tworzą ogród romantyczny, kwiatowy czy dużą łąkę dla zabawy z dziećmi.

Parque Central w Walencji

Odniesienia do tradycji ceramiki w Parque Central w Walencji

Równie ważne w założeniu są odniesienia do lokalnej tradycji ceramiki, „misy” strefy funkcjonalne –  tworzą przestrzenie dla sztuki, działań społecznych, wydarzeń historycznych i kulturalnych. Na terenie parku znajdzie się min. Plac Sztuki, który tworzyć będą istniejące, ale zmodernizowane budynki Centrum Sztuki, biblioteki, centrum turystycznego oraz kawiarni, a także naturalny amfiteatr ze zbiornikiem wodnym będący jednym z głównych atrakcji parku – miejscem koncertów, spektakli i pikników.

O rolniczej tradycji regionu Walencji (Huerta) przypominać będzie zaaranżowany na tarasach ogród przeznaczony dla roślin uprawnych, obok niego zaś znajdzie się strefa ogrodów śródziemnomorskich, a także ogród zapachów. Na Placu Północnym zaplanowano duży zbiornik wodny i namiot, Plac Południowy zaś będzie przypominał o kolejowej historii miejsca – liniowe oświetlenie i projekcje wprowadzać mają atmosferę ruchu i szybkości, przywołując skojarzenia z jeżdżącymi tunelem pociągami. Oba place łączyć będzie promenada obsadzona palmami i pięknie kwitnącymi jakarantami. Osobna strefa przeznaczona będzie dla dzieci – znajdą się w niej miejsca zabawy przystosowane dla różnych grup wiekowych

Nowy park centralny jest także dobrze skomunikowany z pozostałymi dzielnicami miasta. Na pozostałej części 66 hektarowego terenu powstanie dzielnica mieszkaniowa.  

Źródło: Gustafson Porter + Bowman

Parque Central w Walencji
Parque Central w Walencji
Parque Central w Walencji
Parque Central w Walencji
Parque Central w Walencji
Parque Central w Walencji

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!