kızılay odtülüler dershane

Ogrody Prywatne

Ogród jesienny w Rzeszowie w pełnej krasie

Ogród w Rzeszowie zrealizowany został ubiegłej wiosny, jednak dopiero dzisiaj możemy oglądać go w pełnej krasie. Po półtora roku widzimy pięknie rozrośnięte nasadzenia w porze roku, podczas której rządzą miskanty, rozplenice i rozchodniki

Jak zaaranżować kameralny ogród przydomowy? W wersji architektki Katarzyny Warańskiej z pracowni KRES-KA to miejsce otulone ozdobnymi trawami i licznymi nasadzeniami

Ogród jesienny w Rzeszowie

Ogród w Rzeszowie zrealizowany został ubiegłej wiosny, jednak dopiero dzisiaj możemy oglądać go w pełnej krasie. Po półtora roku widzimy pięknie rozrośnięte nasadzenia w porze roku, podczas której rządzą miskanty, rozplenice i rozchodniki.

Prywatny, przydomowy ogród zajmuje powierzchnię około 9 arów. Projekt przestrzeni obejmował całą działkę wraz ze znajdującą się w jej przestrzeni zielenią, ogrodzeniem oraz nawierzchniami utwardzonymi. Jego projekt wykonany został przez architektkę krajobrazu Katarzynę Warańską z pracowni KRES-KA.

Jesienny ogród w Rzeszowie

Wielofunkcyjny ogród

Projektowany ogród miał w sobie łączyć wiele funkcji. Z jednej strony inwestorzy chcieli, aby stał się intymną oazą otuloną zielenią. Z drugiej zaś projektantka musiała pamiętać o potrzebach dzieci, które popołudnia lubiły spędzać przed domem, grając w piłkę czy jeżdżąc na hulajnodze. Z tego powodu niemal cała przestrzeń przed domem została utwardzona przy pomocy kostki brukowej, tworząc w ten sposób przestrzeń do zabaw.

Bok ogrodu od strony salonu stanowi rabata wzorowana na rabacie preriowej. Wykorzystane zostały tutaj miskanty, rozplenice, rozchodniki okazałe, a także szałwie omszałe i lawendy. Pośród nich znajdziemy hortensje i sosny. W tylnej części ogrodu udało się wygospodarować miejsce na mały owocowy ogródek.

Założeniem projektowym było podzielenie tylnej części ogrodu na dwie części. 1/3 tego terenu zajmuje niewielkie wrzosowisko z trzema brzozami w odmianie Doorenbos. To ono oddziela strefę z altaną postawioną na niewielkim wzniesieniu terenu.

Pozostałe 2/3 powierzchni za domem to duża połać trawnika wykonanego z rolki. Umożliwia on zabawę i gry dzieci, znalazło się tam również miejsce na rozkładany basen. Na trawnik dostać się możemy z tarasu wykonanego z desek, gdzie rozlokowane zostały meble ogrodowe.

 

Jesienny ogród w Rzeszowie

Zaczarowany ogród

Liczna zieleń, która wprowadzona została w ogrodową przestrzeń, daje efekt „zaczarowanego ogrodu”. Przestrzeń nabrała kameralnego, intymnego charakteru, osłaniając się od sąsiednich działek. Drewniane elementy małej architektury, jak tarasowe deski, altana czy ogrodowe meble, budują naturalny wygląd przestrzeni, a prezentujące się wyjątkowo okazale jesienią nasadzenia umożliwiają prawdziwy relaks w otoczeniu przyrody.

Jesienny ogród w Rzeszowie

Projekt ogrodu jesiennego w Rzeszowie – metryczka projektu

typ projektowanej przestrzeni: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

autor projektu: Katarzyna Warańska, KRES-KA

projekt: 2017

autor realizacji: Katarzyna Warańska, KRES-KA, MAG Ogrody Marta Gerung, Grzegorz Grzywaczewski

realizacja: 2018

lokalizacja: Rzeszów

projektowana powierzchnia: ok 9 arów

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Jesienny ogród w Rzeszowie
Jesienny ogród w Rzeszowie

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!