kızılay odtülüler dershane

Otoczenie budynku

Rzeźba miejska „Forma” w przestrzeni warszawskiego osiedla

Wkomponowana w osiedlową zieleń, wyrastająca pośród niedużych drzew porastających trawnik, może zostać nazwana kameralną sztuką. Oto rzeźba „Forma”, która stanęła w przestrzeni osiedla o tej samej nazwie na warszawskiej Pradze.

Wkomponowana w osiedlową zieleń, wyrastająca pośród niedużych drzew porastających trawnik, może zostać nazwana kameralną sztuką. Oto rzeźba „Forma”, która stanęła w przestrzeni osiedla o tej samej nazwie na warszawskiej Pradze.

Rzeźba miejska „Forma” od LAX

Warszawska Praga Południe to dynamicznie rozwijająca się dzielnica. Pojawiają się tam nowe propozycje gastronomiczne czy kulturalne, a także osiedla mieszkaniowe. Jednym z nich jest osiedle Forma zlokalizowane przy ulicy Motorowej. To tutaj, pośród przestrzeni wspólnej osiedla znalazła się rzeźba miejska „Forma”, która wykonana została na zlecenie inwestora Dom Development S.A. Przez pracownię LAX.

 Projektanci LAX niejednokrotnie już zachwycili nas koncepcjami architektonicznymi oraz przestrzennymi. Należą do nich projekt szklanych pawilonów we Wrocławiu czy przypominające olbrzymie krople wody zwierciadła akustyczne. Nie mogło być inaczej i tym razem. Zadaniem zespołu było opracowanie projektu rzeźby i zoptymalizowanie go na podstawie pierwotnej koncepcji Inwestora.

Rzeźba miejska „Forma” od LAX

Rzeźba inspirowana naturą

W projekcie rzeźby wyraźnie wyczuwalny jest pociąg do organicznych form. Instalacja wyrażona została przez uproszczone, zaokrąglone linie kształtujące jej sylwetę. Wyraźnie odznacza się ona na tle prostopadłościennych budynków, będąc jednocześnie przyjemnym kontrastem dla otaczającej ją architektury.

Przy projektowaniu rzeźby zastosowany został algorytm optymalizujący konstrukcję i nadający jej smukłości i lekkości. Wykorzystanie innowacyjnych narzędzi parametrycznych pozwoliło na uzyskanie lekkiej bryły i idealnych proporcji przy jednoczesnej sztywności konstrukcji.

Budynki w przestrzeni osiedla Forma w przeważającej części wykończone bielą wzbogacone zostały o grafitowe oraz pomarańczowe wtrącenia. Wybrana kolorystyka instalacji nawiązywać ma do akcentów barwnych wykorzystanych na elewacjach. W ten sposób wspólne wnętrze kompleksu zyskuje architektoniczną spójność, a w oczach jego mieszkańców nabiera wyrazistego wyrazu.

Rzeźba miejska „Forma” od LAX

Sztuka na co dzień

Rola sztuki w przestrzeni miejskiej jest ogromna, bowiem stanowi codzienną możliwość dla mieszkańców do niezobowiązujących z nią spotkań. Zyskujące coraz większą popularność miejskie rzeźby nie tylko dekorują przestrzeń miejską, ale też przyciągają i stwarzają sposobność do refleksji nad estetyką przestrzeni. Także mieszkańcy coraz częściej szukają przestrzeni, w których taka sztuka jest obecna, łatwiej jest im bowiem oswoić dane miejsce, a także poczuć jego tożsamość.

Rzeźba miejska „Forma” w przestrzeni warszawskiego osiedla – metryczka projektu

 typ projektu: rzeźba miejska

inwestor: Dom Development S.A.

pracownia: LAX

realizacja: 2019

lokalizacja: Praga, Warszawa

zdjęcia: Katarzyna Dudycz

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Rzeźba miejska „Forma” od LAX

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!