Wkomponowana w osiedlową zieleń, wyrastająca pośród niedużych drzew porastających trawnik, może zostać nazwana kameralną sztuką. Oto rzeźba „Forma”, która stanęła w przestrzeni osiedla o tej samej nazwie na warszawskiej Pradze.
Warszawska Praga Południe to dynamicznie rozwijająca się dzielnica. Pojawiają się tam nowe propozycje gastronomiczne czy kulturalne, a także osiedla mieszkaniowe. Jednym z nich jest osiedle Forma zlokalizowane przy ulicy Motorowej. To tutaj, pośród przestrzeni wspólnej osiedla znalazła się rzeźba miejska „Forma”, która wykonana została na zlecenie inwestora Dom Development S.A. Przez pracownię LAX.
Projektanci LAX niejednokrotnie już zachwycili nas koncepcjami architektonicznymi oraz przestrzennymi. Należą do nich projekt szklanych pawilonów we Wrocławiu czy przypominające olbrzymie krople wody zwierciadła akustyczne. Nie mogło być inaczej i tym razem. Zadaniem zespołu było opracowanie projektu rzeźby i zoptymalizowanie go na podstawie pierwotnej koncepcji Inwestora.
Rzeźba inspirowana naturą
W projekcie rzeźby wyraźnie wyczuwalny jest pociąg do organicznych form. Instalacja wyrażona została przez uproszczone, zaokrąglone linie kształtujące jej sylwetę. Wyraźnie odznacza się ona na tle prostopadłościennych budynków, będąc jednocześnie przyjemnym kontrastem dla otaczającej ją architektury.
Przy projektowaniu rzeźby zastosowany został algorytm optymalizujący konstrukcję i nadający jej smukłości i lekkości. Wykorzystanie innowacyjnych narzędzi parametrycznych pozwoliło na uzyskanie lekkiej bryły i idealnych proporcji przy jednoczesnej sztywności konstrukcji.
Budynki w przestrzeni osiedla Forma w przeważającej części wykończone bielą wzbogacone zostały o grafitowe oraz pomarańczowe wtrącenia. Wybrana kolorystyka instalacji nawiązywać ma do akcentów barwnych wykorzystanych na elewacjach. W ten sposób wspólne wnętrze kompleksu zyskuje architektoniczną spójność, a w oczach jego mieszkańców nabiera wyrazistego wyrazu.
Sztuka na co dzień
Rola sztuki w przestrzeni miejskiej jest ogromna, bowiem stanowi codzienną możliwość dla mieszkańców do niezobowiązujących z nią spotkań. Zyskujące coraz większą popularność miejskie rzeźby nie tylko dekorują przestrzeń miejską, ale też przyciągają i stwarzają sposobność do refleksji nad estetyką przestrzeni. Także mieszkańcy coraz częściej szukają przestrzeni, w których taka sztuka jest obecna, łatwiej jest im bowiem oswoić dane miejsce, a także poczuć jego tożsamość.
Rzeźba miejska „Forma” w przestrzeni warszawskiego osiedla – metryczka projektu
typ projektu: rzeźba miejska
inwestor: Dom Development S.A.
pracownia: LAX
realizacja: 2019
lokalizacja: Praga, Warszawa
zdjęcia: Katarzyna Dudycz
opracowanie: Wiola Imiolczyk
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze