kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Park Reduta w Krakowie czyli projekt współtworzony z mieszkańcami

Położony na obrzeżach Krakowa Park Reduta został otwarty. Za projekt zagospodarowania przestrzeni odpowiedzialna jest pracownia JWMS, a także sami mieszkańcy, z którymi koncepcja nowego założenia parku była konsultowana

Położony na obrzeżach Krakowa Park Reduta został otwarty. Za projekt zagospodarowania przestrzeni odpowiedzialna jest pracownia JWMS, a także sami mieszkańcy, z którymi koncepcja nowego założenia parku była konsultowana

Park Reduta w Krakowie

Park Reduta w Krakowie zajmuje prawie 8 ha powierzchni zielonych. W tym roku zakończone zostały prace modernizacyjne tego terenu, których inicjatorem i inwestorem jest Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. W trakcie przeprowadzonych przez ZZM warsztatów konsultacyjnych, okoliczni mieszkańcy mogli określić swoje potrzeby względem nowo powstającej przestrzeni.

Autorem projektu założenia jest architekt Marek Sanecki z pracowni projektowej JWMS, który licząc się z dużym przywiązaniem mieszkańców do dawnego układu funkcjonalnego parku, postanowił zachować istniejące podziały użytkowe. Architekt zaproponował jednak nową, odświeżoną formę przestrzeni, z której korzystać może każdy.

Park Reduta w Krakowie

Park ludzi i przyrody

Zielona przestrzeń parku wypełniona została licznymi elementami małej architektury. Pojawiło się tam około 100 ławek, 135 koszy na śmieci, 20 hamaków oraz 20 leżaków. Oprócz tego zieleń poprzecinana została siatką ścieżek o nawierzchni betonowej czy mineralnej. W części leśnej nawierzchnia ścieżki wykonana została z kruszywa z myślą o biegaczach.

Zajęto się również samą zielenią – posadzonych zostało około 300 drzew, 8 tys. krzewów, 131 drzewek owocowych i blisko 900 krzewów owocowych. Powstało także ponad 25 tys. m2 trawników i łąk kwietnych oraz nasadzono liczne pnącza i byliny.

Park Reduta w Krakowie

Kawa w parku

W przestrzeni parku stanął wielofunkcyjny, 200-metrowy pawilon, który służyć ma jako kawiarnia oraz miejsce spotkań mieszkańców. Na jego dachu zlokalizowany jest otwarty taras, z którego podziwiać można otoczenie. Elewacja budynku ozdobiona została interesującym detalem w postaci tzw. krajki. Umieszczona ona została pod gzymsem jako nawiązanie do słowiańskiego charakteru parku. Planuje się, aby w miesiącach letnich pawilon mógł służyć także jako letnie kino.

Park Reduta w Krakowie

Plac zabaw z naturalnych materiałów

Autor projektu podkreśla, że cały teren parku zaprojektowany i wykonany został z naturalnych elementów. Na dużym placu zabaw huśtawki oraz inne atrakcje wykonano z impregnowanego drewna, zaś cały ten teren utrzymany jest w leśnym, naturalistycznym klimacie. Na skarpach posadzone zostały wierzby, brzozy i jarzębiny. Uwagę zwraca również ogrodzenie, które wykonane zostało z żywokołów wierzbowych. Powstało w ten sposób żywe ogrodzenie, tworzone przez grubsze pędy wierzby, które obcięte i wbite w ziemię ukorzeniają się.

Park Reduta w Krakowie

Park Reduta w Krakowie czyli projekt współtworzony z mieszkańcami – metryczka projektu

 typ projektowanej przestrzeni: park miejski

inwestor: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

pracownia: JWMS

projekt: 2017

realizacja: 2019

lokalizacja: Kraków

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!