kızılay odtülüler dershane

Ogrody Prywatne

Zieleń od linijki czyli realizacja ogrodu w Bełchatowie

Nowoczesność lubi proste linie i uporządkowane kształty. W myśl tej zasady pracownia Greenstudio zaaranżowała przydomowy ogród w Bełchatowie.

Nowoczesność lubi proste linie i uporządkowane kształty. W myśl tej zasady pracownia Greenstudio zaaranżowała przydomowy ogród w Bełchatowie.

Ogród geometryczny

Nowoczesny ogród o powierzchni 900 m2 założony został przez architektkę krajobrazu Elizę Adamus z pracowni Greenstudio. Autorka projektu znana jest z prostych w formie realizacji, takich jak Ogród pod Łodzią.  W tym przypadku głównym celem projektu było wyraźne odizolowanie części tarasowej oraz wypoczynkowej od drogi oraz parceli sąsiadów.

W projektowanej przestrzeni wyodrębnione zostały dwa wnętrza w postaci przedogródka oraz miejsca rekreacyjnego z niedużym placem zabaw. To drugie zintegrowane jest z tarasem, na który dostać się można z części dziennej domu. Chociaż realizacja miała miejsce cztery lata temu, ogród niezmiennie robi wrażenie i zachwyca swoim utrzymaniem.

Ogród geometryczny

Geometria w ogrodzie

Aby wprowadzić do założenia nowoczesny charakter, nieforemne kształty w obrębie zastanej parceli należało odpowiednio wyprostować. W tym celu projektantka posłużyła się prostymi liniami, które wyznaczają granice poszczególnych rabat. Dodatkowo do istniejącej nawierzchni wprowadzone zostały surowe, geometryczne płyty z betonu. W dużej części ogrodu zaproponowana została zieleń trawnika, która buduje harmonię całego założenia.

Ogród geometryczny

Rośliny w nowoczesnym ogrodzie

W wyodrębnionej części wypoczynkowej zastosowane zostały klony pospolite w odmianie Globosum, a także szpaler miskanta chińskiego w odmianie Silberfeder. W donicach, które okalają taras, wykorzystano całą gamę bujnych roślin, trzymanych w ryzach przez bukszpanowe obwódki. Te ostatnie stanowią statyczne uzupełnienie całej kompozycji.

W przedogródku wykorzystane zostały graby kolumnowe, niskie żywopłoty, a także bujne hortensje bukietowe Limelight. Hortensje podsadzone zostały rozplenicą japońską. Całe ogrodowe założenie okolone zostało żywopłotem z cisa pośredniego w odmianie Hicksii.

Tak zaproponowana zieleń nie tylko doskonale się prezentuje, ale także spełnia założenia funkcjonalne przestrzeni. Jej obecność buduje poczucie prywatności i kameralnego charakteru założenia.

Ogród geometryczny

Zieleń od linijki czyli realizacja ogrodu w Bełchatowie – metryczka projektu

 typ projektowanej przestrzeni: ogród przydomowy

inwestor: prywatny

pracownia: Greenstudio Eliza Adamus

realizacja: 2015

lokalizacja: Bełchatów

projektowana powierzchnia: 900 m2

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Waldemar Pruski

Piekny ogród. Super ????

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!