kızılay odtülüler dershane

Ogrody Prywatne

Nowa, ekologiczna estetyka ogrodu w Winnipeg

Ogród w Winnipeg jest próbą udowodnienia, że złożone projekty nie muszą zużywać ogromnych ilości zasobów. Jest to eksperyment zgodny z duchem miejsca, czasu, klimatu, roślinności i materiałów

Żyjemy w czasach, w których nie można już być obojętnym na ogromne zużycie zasobów i stałą produkcję odpadów. Projektanci budynków, wnętrz i krajobrazu są odpowiedzialni za znalezienie i wdrożenie kreatywnych odpowiedzi na tę destrukcyjną eksploatację ograniczonych zasobów. Wymusza to radykalną zmianę paradygmatu projektowania w kierunku kultury budowlanej opartej na innowacji i recyklingu.

ekologiczna estetyka ogrodu w Winnipeg

Ogród z odpadków

Ogród w Winnipeg jest próbą udowodnienia, że złożone projekty nie muszą zużywać ogromnych ilości zasobów. Jest to eksperyment zgodny z duchem miejsca, czasu, klimatu, roślinności, materiałów, gleby, światła, wody i budżetu. „Materiały budowlane" dla projektu to odpadki, które wyprodukowało i wyrzuciło miasto. Kontrolowane, ponowne wykorzystanie, modernizacja i przystosowanie materiałów do nowego kontekstu było kluczem do tej poetyckiej deklaracji światopoglądowej.

Projekt nasadzeń został uznany za przyjazny atak na archetyp kanadyjskiego trawnika i jest zakorzeniony w nowej, ekologicznej estetyce. Zaprojektowano je dla ochrony terenu przed erozją i zapewnienia siedlisk dla wszystkich żywych stworzeń.

Projekt sprytnie omija zapisy planu, który przewiduje dla trawy maksymalną wysokość sześciu cali (około 15 cm). W obliczu monokultury przycinanych trawników na sąsiednich nieruchomościach,  miejscy urzędnicy byli zdziwieni nietypowym ogrodem. Tej trawy nie mogli jednak uznać za zaniedbany trawnik.

ekologiczna estetyka ogrodu w Winnipeg

Ogród nad rzeką

Sezonowe zmiany poziomów wody, coroczne powodzie, odczuwalna erozja i wysokie stężenie czerwonych osadów, rzeka Red w Winnipeg jest bardzo dynamiczną, miejską jednostką wodną. Jak kanadyjskie biuro Straub Thurmayr poradziło sobie z tą pięknie położoną działką ? Ich projekt ogrodu jest ekologiczną odpowiedzią na ten topologiczny kontekst.

W pierwszym rzędzie powstał "las korzeni" stabilizujący grunt ogrodu. Łąka pomiędzy domem a rzeką jest złożona z wielu gatunków roślin i stanowi idealne miejsce spacerów i pikników dla gości oraz mieszkańców domu. Drewniane belki z odzysku pomalowane zostały w kolorach podstawowych i są wykorzystane jako trampoliny do zabawy lub miejsca piknikowe zanurzone w morzu traw.

Zimą śnieg gnieździ się pomiędzy źdźbłami trawy tworząc idealne, puszyste środowisko dla małych ssaków i owadów. Mieszkańcy pukaków spędzają zimę pod śniegiem. Pukak jest słowem w lokalnym dialekcie eskimoskim oznaczającym złożoną strukturę kryształów lodu i otwartej przestrzeni, która tworzy się u podstawy śnieżnego kopca. Tam, gdzie jest mało roślinności, np. na przyciętym trawniku, nie tworzy się warstwa pukaku.

Łąka wita gości już przy wejściu. Obszerna jadalnia na wolnym powietrzu z długim stołem, tworzy przyjemne otoczenie do spożywania posiłków. Nawiasem mówiąc, do jej budowy nie użyto ani jednego gwoździa ani śruby. Belki i głazy, korzenie i glina utrzymują swoją formę dzięki sile grawitacji.

ekologiczna estetyka ogrodu w Winnipeg

Metryczka projektu „Ogród w Winnipeg”

Projekt: Straub Thurmayr

Adres realizacji: Winnipeg, Manitoba, Kanada

Projekt i realizacja: 2016-2018

Projekt nagrodzony przez Landezine w 2019 roku główną nagrodą za realizacje ogrodów prywatnych

Fot: Straub Thurmayr

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!