ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Publiczne

Jak jazz wypełnił Ostrów Wielkopolski

Na ścianie jednej z kamienic w Ostrowie Wielkopolskim pojawił się wielkoformatowy mural przedstawiający Krzysztofa Komedę. Praca jest upamiętnieniem 50. rocznicy śmierci wielkiego muzyka

Na ścianie jednej z kamienic w Ostrowie Wielkopolskim pojawił się wielkoformatowy mural przedstawiający Krzysztofa Komedę. Praca jest upamiętnieniem 50. rocznicy śmierci wielkiego muzyka, który właśnie w tym mieście spędzał swoją młodość.

Mural Krzysztofa Komedy w Ostrowcu Wielkopolskim

Krzysztof Komeda to wielki muzyk jazzowy, kompozytor i producent muzyki filmowej, którego twórczość znana jest na całym świecie. To właśnie w tym roku przypada rocznica śmierci pioniera nowoczesnego jazzu, co stało się okazją do licznych wydarzeń kulturalnych w Ostrowie Wielkopolskim, z którym muzyk związany był w latach swojej młodości.

Jednym z projektów zrealizowanych w ramach Roku Komedy Trzcińskiego jest wielkoformatowy mural, który na początku września przyozdobił ścianę kamienicy w mieście. Autorem muralu o powierzchni 184 m2 jest pracownia Konrada Moszyńskiego muchaDSGN, zaś sama praca pojawiła się na murze przy współpracy z artystą ZDANO. Wykonanie imponującego przedstawienia zajęło artystom 8 dni.

Mural Krzysztofa Komedy w Ostrowcu Wielkopolskim

Mural Komedy widoczny z pociągu

Wizerunek Komedy powstał na ścianie kamienicy przy ulicy Kolejowej 49, która do tej pory straszyła odpadającym tynkiem. Miejsce to jest kluczowe, bo dobrze widoczne z pociągu, który przyjeżdża na stację w Ostrowie Wielkopolskim. Dzięki wyjątkowej realizacji, odwiedzający miasto zamiast zaniedbanej elewacji spotykają postać wybitnego muzyka. Praca może stać się dla nich zachętą do zapoznania się z biografią Krzysztofa Komedy. Mural dobrze prezentuje się także po zmroku, kiedy to nabiera jeszcze bardziej wyjątkowego charakteru. To dzięki neonom, które uzupełniają ścienną realizację i serwującą wizerunek w innym, nocnym wydaniu.

 Tribute to Komeda

Jak pisze Konrad Moszyński: „to wielki zaszczyt móc stworzyć projekt poświęcony legendzie nie tylko polskiego, ale i światowego jazzu. Niech pamięć o nim i jego muzyce trwa jak najdłużej!”. W swojej pracy artysta przedstawia Krzysztofa Komedę z profilu, inspirując się rodzinną fotografią muzyka. Czarno-białe przedstawienie uzupełniają wyraźne barwy, muskające postać. Kolorowa wiązka wpadająca do ucha muzyka transponowana jest na pięciolinię, która wypływa z jego oczu. Uzupełnieniem wizerunku jest napis: „Krzysztof Komeda Trzciński – w Ostrowie Wielkopolskim narodził się jego jazz”.

Chociaż podstawowym celem pracy było upamiętnienie wielkiej osoby kompozytora, Konrad Moszczyński chciał również przywołać postać niedawno zmarłego Rosława Szaybo – autora okładki jednej z płyt muzyka, Astigmatic z serii Polish Jazz.

 Jak jazz wypełnił Ostrów Wielkopolski czyli mural Krzysztofa Komedy – metryczka projektu

 typ realizacji: mural

inwestor: miasto Ostrów Wielkopolski

projekt: muchaDSGN Konrad Moszyński

realizacja: 2019

lokalizacja: ul. Kolejowa 49, Ostrów Wielkopolski

projektowana powierzchnia: 184 m2

opracowanie: Wiola Imiolczyk

 

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!