ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Wydarzenia

Natura w mieście czyli warsztaty projektowe Mood For Wood

W ramach międzynarodowych warsztatów Mood For Wood przestrzeń Poznania wzbogaciła się o ciekawe meble miejskie. W ciągu 10 dni powstały 23 meble, które łączy wspólny surowiec jakim jest drewno

W ramach międzynarodowych warsztatów Mood For Wood przestrzeń Poznania wzbogaciła się o ciekawe meble miejskie. W ciągu 10 dni powstały 23 meble, które łączy wspólny surowiec jakim jest drewno

mood for wood

Odbywające się już po raz piąty warsztaty Mood For Wood to międzynarodowa inicjatywa skierowana do studentów kierunków projektowych. Warsztaty odbywają się w Poznaniu, a ich organizatorami są SARP Poznań oraz Kolektyw 1a. W tym roku organizatorzy postanowili się zwrócić uwagę na problem miejskiego ekosystemu – warsztaty odbyły się pod hasłem Common Habitat, a głównym tematem pracy była natura.

W trakcie trwających 10 dni warsztatów studenci z Polski, Czech, Węgier i Słowacji zaprojektowali, w sumie 23 meble, które rozsiane są w przestrzeni Poznania. Oprócz stworzenia koncepcji mebli, studenci musieli także własnoręcznie wykonać każdą z instalacji. Każdy z projektów powstawał pod okiem zespołu utytułowanych architektów i projektantów z całego świata.

mood for wood

Przyroda i ludzie

Rola natury w tkance miejskiej jest niepodważalna – zapewnia ona doświadczenia i odczucia, budujące charakter miejsca, a także humanizuje przestrzeń do życia. Obcowanie z przyrodą działa regeneracyjnie szczególnie w miastach, gdzie mieszkańcy muszą codziennie zmagać się z zanieczyszczeniami powietrza oraz wzrostem temperatur. W takim środowisku zielone plamy na mapie stają się ostatnią oazą miejskiego wymiaru.

Projektując miejsca rekreacji na styku świata przyrody i miejskiej kultury ważne jest, by pamiętać o roli człowieka w tej przestrzeni. Tutaj jest on tylko gościem, a naturalne środowisko to dom wielu gatunków zwierząt i roślin, które powinny być otoczone ochroną i opieką. Podczas tegorocznych warsztatów Mood For Wood powstały meble i instalacje, które służyć mają nie tylko rekreacji i ekologicznej edukacji, ale też wspieraniu lokalnego ekosystemu.

mood for wood

Drewniane meble w Poznaniu

Efektem 10-dniowych warsztatów są drewniane meble, które stanęły w zielonych częściach Poznania. Jednym z nich jest pomost, który znalazł się w centralnej części parku w dzielnicy Rataje, gdzie zamieszkuje największa w mieście populacja traszek zwyczajnych i innych gatunków płazów. Drugą lokalizacją jest urokliwy staw w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Pojawiło się tam miejsce do odpoczynku, które wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu. W zagłębieniu przy stawie postawiona została zanurzona w krajobrazie drewniana ławka, o nieregularnej formie inspirowanej systemem korzeniowym okolicznych drzew.

Kolejne instalacje pojawiły się w otoczeniu jeziora Rusałki. Należą do nich meble ustawione na wybiegu dla psów oraz punkt do obserwacji ptaków. Imponująca konstrukcja wysoka na 3 m i szeroka na 3,5 m pozwala na obserwację tafli wody oraz szuwar z pozycji leżącej, zaś sama bryła przyciąga uwagę nawet znajdujących się na drugim brzegu jeziora spacerowiczów. Ostatnim drewnianym meblem była instalacja o nazwie Brama, która pojawiła się w parku w Radojewie i stanowi symboliczne wejście do lasu.

mood for wood

Natura w mieście czyli warsztaty projektowe Mood For Wood – metryczka projektu

typ projektu: instalacje miejskie

organizator: SARP Poznań, Kolektyw 1a

realizacja: 2019

lokalizacja: Poznań

opracowanie: Wiola Imiolczyk

fot: mood for wood

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!