ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Publiczne

Ogrody Krakowian czyli realizacja parków kieszonkowych w Krakowie

W ubiegłym roku w Krakowie powstało 18 parków kieszonkowych. Wszystkie one zrealizowane zostały w ramach projektu Ogrody Krakowian realizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Mieszkańcy zyskali małe, zielone przestrzenie rozsiane po całym mieście.

W ubiegłym roku w Krakowie powstało 18 parków kieszonkowych. Wszystkie one zrealizowane zostały w ramach projektu Ogrody Krakowian realizowanego przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Mieszkańcy zyskali małe, zielone przestrzenie rozsiane po całym mieście.

Ogrody Krakowian. Ogród Motyli

Pierwszy taki park kieszonkowy pojawił się w Krakowie w 2016 roku na rogu ulic Prusa i Fałata. Ostatecznie w przestrzeni miejskiej powstało ich aż 18. Część z nich założona została od zera, inne stanowią odrestaurowane istniejące skwery. Wszystkie one powstały w ramach projektu Ogrody Krakowian, mającego na celu stworzenie w mieście małych, przyjaznych terenów zielonych służących szeroko pojętej rekreacji.

Ogrody Krakowian

Krakowskie ogrody kieszonkowe

Idea ogrodów kieszonkowych cieszy się rosnącą popularnością na świecie. Ich rozmiar przeważnie nie przekracza 5000 m2 powierzchni. W większych miastach, gdzie gęstość zabudowy jest duża, dają one mieszkańcom możliwość odpoczynku i kontaktu z przyrodą. Tak też stało się w Krakowie, jednym z miast o największej gęstości zabudowy w Polsce.

W każdej z 18 dzielnic Krakowa znalazł się obszar pod przedsięwzięcie. Początkowo pomysł Ogrodów Krakowian był jednym z projektów budżetu obywatelskiego, jednak nie zyskał odpowiedniego poparcia w głosowaniu. Mimo tego, Zarząd Zieleni Miejskiej postanowił zrealizować tę ideę i w 2018 roku na mapie Krakowa pojawiły się nieduże zielone plamy, które sprzyjać mają sąsiedzkim spotkaniom i rekreacji.

Ogrody Krakowian. Łagiewniki
Ogrody w Łagiewnikach

Parki tematyczne w Krakowie

Ogrody Krakowian aranżowane są często w oparciu o konkretny motyw. Przykładowo przy ulicy Dekerta stanął Ogród Motyli, inspirowany wielobarwnymi owadami. Projekt powstał z inicjatywy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przyczynili się do zagospodarowania skweru poprzez przeprowadzoną na platformie crowdfundingowej zbiórki pieniędzy. Na powierzchni 554 m2 zasadzono kwiaty i krzewy przyciągające motyle oraz postawione zostały domki dla owadów.

Innym parkiem tematycznym jest powstały przy ulicy Nad Potokiem park kieszonkowy „Zakręcony” inspirowany osiągnięciami włoskiego matematyka Leonardo Fibonacciego. Stanęła tam specjalnie przygotowana tablica, na której chętni mogą nauczyć się rysować spiralę Fibonacciego, a przez lupę można obejrzeć życie przyrody z bliska.

Każdy z krakowskich parków kieszonkowych ma wiele do zaoferowania mieszkańcom. Są to nie tylko tematyczne elementy zagospodarowania, ale także standardowa infrastruktura, taka jak ławki, trawniki i nasadzenia. To za ich sprawą nieużytki czy też zaniedbana przestrzeń staje się atrakcyjna jako przestrzeń publiczna. Dodatkowo skłonienie mieszkańców do zaangażowania się w działania i tym samym identyfikację z nowo powstałym miejscem rekreacji.

Projekt Ogrodów Krakowian został doceniony poprzez przyznaną mu nominację do nagrody za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce, przyznawaną przez Towarzystwa Urbanistów Polskich. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić 16 września 2019.

Ogrody Krakowian

Ogrody Krakowian czyli realizacja parków kieszonkowych w Krakowie – metryczka projektu

 typ projektowanej przestrzeni: skwery miejskie

inwestor: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

realizacja: 2018

lokalizacja: Kraków

projektowana powierzchnia: 18 parków o powierzchni ok 5000 m2

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Fot: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!