ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Urbanistyka

Wzgórze Zamkowe w Kielcach najlepszą przestrzenią publiczną ?


Wzgórze Zamkowe w Kielcach wraz z powstałym tam Instytutem Designu to przestrzeń nominowana do nagrody o miano najlepszej przestrzeni publicznej. Towarzystwo Urbanistów Polskich doceniło wielowątkowość projektu zagospodarowania fragmentu Starego Miasta.

Wzgórze Zamkowe w Kielcach wraz z powstałym tam Instytutem Designu to przestrzeń nominowana do nagrody o miano najlepszej przestrzeni publicznej. Towarzystwo Urbanistów Polskich doceniło wielowątkowość projektu zagospodarowania fragmentu Starego Miasta.

Wzgórze zamkowe w Kielcach

Wzgórze Zamkowe w Kielcach stanowi część najpiękniejszego fragmentu starych Kielc. Otoczone przez perełki architektoniczne i urokliwy park miejski, stanowi miejsce sprzyjające rozwojowi edukacji i kreatywności mieszkańców oraz turystów. Zagospodarowanie obszaru wzgórza wraz ze znajdującym się w jego przestrzeni Instytutem Dizajnu to projekt zrealizowany w ubiegłych latach, teraz doczekał się nominacji do nagrody o miano najlepszej przestrzeni publicznej przyznawane rok rocznie przez Towarzystwo Urbanistów Polskich.

Wzgórze zamkowe w Kielcach

Wzgórze zamkowe o bogatej historii

Wzgórze Zamkowe z jednej strony sąsiaduje z barokową Katedrą i Pałacem Biskupów Krakowskich, z drugiej zaś z wypełnionym artystycznym duchem Domem Środowisk Twórczych. Niegdyś teren ten stanowił zaplecze gospodarcze Pałacu Biskupiego. Później przez blisko 150 lat znajdowało znajdowało się tu więzienie, otoczone wysokim murem i odgrodzone od miasta. W ramach modernizacji obszaru mury zostały zburzone, a w nowej, ogólnodostępnej przestrzeni przeszłość spotyka się z przyszłością.

Projekt zagospodarowania obszaru to efekt połączenia dwóch idei oraz podmiotów. Pierwszym z nich jest Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, drugim zaś - Instytut Dizajnu, czyli międzynarodowy ośrodek współczesnego wzornictwa ceramicznego oraz produkt designu. Celem modernizacji było stworzenie miejsca, gdzie historia i pamięć mogą współistnieć z kreatywnym projektowaniem i sztuką designu.

Wzgórze zamkowe w Kielcach

Zagospodarowanie Wzgórza Zamkowego

W ramach projektu przeprowadzone zostały place budowlane, podczas których wyburzono północne skrzydło z bramami. Dokonano również modernizacji wnętrz pozostałych trzech skrzydeł założenia, dostosowując je do potrzeb nowych podmiotów. OMPiO znajduje się w skrzydle zachodnim, we wschodniej i południowej części mieści się Instytut Dizajnu wraz z pracowniami z bogatym zapleczem technicznym. Pośrodku założenia ulokowany jest odnowiony dziedziniec, wykorzystywany podczas licznych wydarzeń kulturalnych, organizowanych w przestrzeni instytucji.

 Wzgórze Zamkowe w Kielcach - metryczka projektu

Typ projektowanej przestrzeni: przestrzeń edukacyjno-kulturalna

Inwestor: miasto Kielce

Projekt ekspozycji ośrodka: Nizio Design International

Lokalizacja: ul. Zamkowa, Kielce

Realizacja: 2008-2012

Zdjęcia: Piotr Seweryn, Kamila Błaszkiewicz

Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Fot: zamkowa3.pl 

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!