ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Ogrody Prywatne

Realizacja tarasu w bloku na warszawskim Ursynowie

Taras na warszawskim Ursynowie, który z wąskiego, ciemnego przejścia, zamienił się w przytulne miejsce wypoczynku

Taras na warszawskim Ursynowie, który z wąskiego, ciemnego przejścia, zamienił się w przytulne miejsce wypoczynku

Aranżacja tarasu na osiedlu

Koncepcja tarasu położonego na jednym z wyższych pięter bloku mieszkalnego na Ursynowie to efekt pracy architektów krajobrazu z pracowni Citygarden. Projekt należał do wymagających, jako że taras otoczony jest z trzech stron wysokimi, szarymi ścianami sąsiadujących budynków. Efektem tego jest występujące tam przez większą część dnia zacienienie. Dodatkowym utrudnieniem jest podłużny kształt, sprawiający wrażenie wąskiego korytarza.

Aranżacja tarasu na osiedlu

Projekt wąskiego tarasu

Zadaniem architektów było zamaskowanie nieciekawego układu oraz rozjaśnienie szarej przestrzeni. Aby to osiągnąć, postanowiono o rozdzieleniu przestrzeni na dwie strefy. Pierwsza z nich to strefa rekreacyjna, będąca przedłużeniem salonu. Wydzielona ona została poprzez zastosowanie drewnianego, zadaszonego tarasu, gdzie wstawiony został stół - to w tej części Inwestorzy mogą przyjmować gości latem nawet późnym wieczorem, przy świetle nowoczesnych opraw oświetleniowych.

Przestrzeń pozostałej części tarasu kształtują wzniesione rabaty. W układzie zastosowano pola o kształcie kwadratów obróconych o 45 stopni, które tworzą ukośne linie, optycznie zmniejszające wrażenie wąskości tarasu. Eleganckie, białe panele wykonane z drewna przyozdobiły ściany, osłaniając taras przed oknami sąsiadów oraz tworząc intymną strefę. W dalszej części tarasu, przy ścianie umieszczone zostało siedzisko ze skrzynią, ustawione na tle jednego z paneli. Ponad nim zamontowane zostały kinkiety, które po zmroku subtelnie oświetlają wypoczynkowy kącik.

Aranżacja tarasu na osiedlu

Zacieniona przestrzeń tarasu

Jako że przez większą część dnia na tarasie panuje cień, w założeniu pojawiły się rośliny, które dobrze radzą sobie w specyficznych warunkach. Należą do nich odmiany funkii, liriope szafirkowata, tawułki, paprotnik bożonarodzeniowy, turzyca Morrowa Variegata oraz bluszcz pospolity przewieszający się z donic. W dużych, nowoczesnych donicach zasadzone zostały klony palmowe oraz brzozy w odmianie Youngii, które zdobią taras przez cały rok. Aby wprowadzić w przestrzeń przytulny klimat oraz rozjaśnić szarość, na ścianach posadzone została winorośl japońska o efektownej, jesiennej barwie.

Zarówno donice z drzewkami, jak i ściany z pnączami zostały podświetlone od dołu, co nie tylko uwydatnia kształt roślinności, ale też tworzy wyjątkową grę światła i cieni na dużych płaszczyznach otaczających budynków.

Aranżacja tarasu na osiedlu

Realizacja tarasu w bloku na warszawskim Ursynowie - metryczka projektu

 Typ projektowanej przestrzeni: taras w bloku

Inwestor: prywatny

Pracownia: Citygarden / www.citygarden.waw.pl

Realizacja: 2018

Lokalizacja: Ursynów, Warszawa

Projektowana powierzchnia: 60 m2

Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

XXX

Za mocny photoshop na zdjęciach :)

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!