kızılay odtülüler dershane

Ekologia

Rośliny kontra fermaldehyd

Zielona ściana roślin wspomaga system wentylacji w usuwaniu z powietrza związków i substancji chemicznych powstających w fabryce dekorów

Zielona ściana roślin wspomaga system wentylacji w usuwaniu z powietrza związków i substancji chemicznych powstających w fabryce dekorów

Zielona ściana roślin kontra fermaldehyd

Wertyklany ogród

Konsultując się z naukowcami z Uniwersytetu Łódzkiego w fabryce dekorów firmy Interprint  powstał wertykalny ogród o pow. 15 m², na którym użyto 600 roślin z czterech gatunków:  skrzydłokwiaty (Spathiphyllum), bluszcz pospolity (Hedera), zielistka (Chlorophytum) i epipremnum (Scindapsus), które mają zdolność sublimacji, czyli pochłaniania np. formaldehydu wytwarzanego w procesie produkcji dekorów. Rośliny zostały umieszczone w specjalnych donicach kieszeniowych przyczepionych do konstrukcji z siatki.

Ściana roślin kontra formaldehyd

W duchu eko

W duchu eko –kieszenie do ich montażu są zrobione z włókna z odzysku, natomiast siatka wcześniej zabezpieczała zbiorniki z impregnatem wykorzystywanym w fabryce Interprint do produkcji papierów dekoracyjnych. Pracownicy sami stworzyli też system nawadniający. Zielona ściana znajduje się w tak zwanej Kuchni Farb i Lakierów, gdzie przeprowadzono pomiary jakości powietrza przed instalacją konstrukcji. Niebawem zostaną powtórzone, aby sprawdzić efektywność tego oryginalnego rozwiązania.

Dzięki wykorzystaniu roślin w fabryce zamiast usuwać formaldehyd poprzez system wentylacji dokonuje się jego metabolizacji. Zatrudnieni w fabryce zrealizowali instalację samodzielnie.

Źródło: informacja prasowa

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!