kızılay odtülüler dershane

Urbanistyka

Zagospodarowanie przestrzeni kompleksu OFF Piotrkowska w Łodzi

Znajdujący się na liście siedmiu nowych cudów Polski kompleks wielofunkcyjny OFF Piotrkowska przyciąga rzesze Łodzian i turystów. Obiekt uchodzi za sztandarowy przykład udanej rewitalizacji, łącząc w doskonałych proporcjach stare z nowym.

Znajdujący się na liście siedmiu nowych cudów Polski kompleks wielofunkcyjny OFF Piotrkowska przyciąga rzesze Łodzian i turystów. Obiekt uchodzi za sztandarowy przykład udanej rewitalizacji, łącząc w doskonałych proporcjach stare z nowym.

off Piotrkowska

Wielofunkcyjny kompleks OFF Piotrkowska zlokalizowany jest w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 138/140 i usytuowany jest na terenie dawnej przędzalni i tkalni Franciszka Ramischa. Właścicielem terenu jest firma OPG Orange Property Group, która postanowiła stworzyć w tym miejscu centrum rozrywkowe, kulturalne i gastronomiczne Łodzi. Na terenie kompleksu mieszczą się obecnie pracownie architektów, projektantów designu, restauracje, kluby i showroomy, a pofabryczna przestrzeń uchodzi za jedno z najmodniejszych miejsc na mapie miasta.

off Piotrkowska

Industrialne budynki dawnej przędzalni

Historia kompleksu przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi sięga końca XIX wieku, kiedy to wybudowane zostały pierwsze budynku służące wtedy jako przędzalnia i tkalnia. Przez lata w miejscu tym działały kolejne zakłady związane z przemysłem bawełnianym. Później miejsce to zyskało sobie nazwę China Town ze względu na skupisko punktów typu fast food z azjatyckim jedzeniem. Dopiero w 2011 roku teren przeszedł w ręce firmy OPG Orange Property Group. Wtedy to powstał pomysł stworzenia projektu OFF Piotrkowska, a jego koordynatorem był architekt i wiceprezes zarządu Michał Styś.

 Bogata historia obiektu dała podwaliny do stworzenia koncepcji nieprzeciętnego miejsca. Podupadająca nieruchomość zyskała nowe życie, budynki z czerwonej cegły wypełniły się młodymi i kreatywnymi, a podwórka ożywił gwar mieszkańców Łodzi i turystów.

off Piotrkowska

Przestrzeń dla biznesu

Kompleks OFF Piotrkowska zajmuje blisko 13 000 m2 powierzchni, z czego obecnie 5250 m2 zajmują powierzchnie biurowe, zaś 4100 m2 przeznaczono na powierzchnie usługowe. Do niedawna miejsce kojarzone było z modnymi restauracjami oraz licznymi butikami i showroomami, które zajmowały znaczną część terenu. Wraz z początkiem roku otwarte zostały dwa pierwsze biurowce: Teal Office i Sepia Office. Pierwszy z nich wybudowany został od zera – biura zajmują tutaj pięć pięter, parter pozostał usługowy. Na drugi biurowiec przeznaczony został dawny magazyn Ramischa. Tutaj także parter przeznaczono na usługi, zaś biura rozlokowane zostały na trzech piętrach. Planowana jest realizacja kolejnego biurowca, Fern Office, na dachu którego znaleźć się ma rozległy, zielony taras wypełniony morzem leżaków i barami.

off Piotrkowska

Miejsce, w którym trzeba być. Off Piotrkowska

Inwestorom doskonale udało się wykorzystać potencjał miejsca. Łódź, która sama w sobie kojarzona jest z industrialnym klimatem, to idealne miejsce na przestrzeń jak OFF Piotrkowska. Zaaranżowany teren poprzemysłowy jest autentyczny, a industrialny charakter budynków oraz wnętrza typu loft dobrze wpisują się w miejską przestrzeń.

Działający od kilku lat kompleks OFF Piotrkowska ciągle się rozwija, a na jego terenie powstają kolejne inwestycje. W tym roku projekt został nominowany do nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich.

 

off Piotrkowska
Zagospodarowanie przestrzeni kompleksu OFF Piotrkowska w Łodzi – metryczka projektu

typ projektowanej przestrzeni: kompleks wielofunkcyjny

inwestor:  OPG Orange Property Group

realizacja: 2011

lokalizacja: ul. Piotrkowska 138/140, Łódź

projektowana powierzchnia: 12898 m2

opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!