Urbanistyka

Rewitalizacja Śródmieścia Lublina czyli zagospodarowanie placu Litewskiego

Projekt zagospodarowania placu Litewskiego oraz przebudowy istniejącego deptaka w Lublinie to jedna z realizacji publicznych, nominowanych do nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich. Oddana w 2017 roku przestrzeń ścisłego Śródmieścia tworzy teraz salon miasta, wyposażony w małą architekturę oraz nowe place zabaw.

Projekt zagospodarowania placu Litewskiego oraz przebudowy istniejącego deptaka w Lublinie to jedna z realizacji publicznych, nominowanych do nagrody Towarzystwa Urbanistów Polskich. Oddana w 2017 roku przestrzeń ścisłego Śródmieścia tworzy teraz salon miasta, wyposażony w małą architekturę oraz nowe place zabaw.

Śródmieście Lublina doczekało się reprezentacyjnej przestrzeni na miarę wojewódzkiej stolicy. Modernizacja placu Litewskiego oraz istniejącego deptaka obejmowała uporządkowanie przestrzeni o powierzchni około 35 tyś m2. Teraz przestrzeń placu cieszy się ogromną popularnością, nie tylko w miesiącach letnich. Podstawą założenia jest wyłączenie ruchu kołowego i przekształcenie Placu Litewskiego w pasaż pieszy ulicy Krakowskiego Przedmieścia.

Na placu w miejscu centralnej fontanny miejskiej stanął nowoczesny i interaktywny kompleks urządzeń wodnych, umożliwiający tworzenie pokazów za pomocą laserów przestrzennych i muzyki. Nowa fontanna zajmuje powierzchnię ponad 1400 m2, która przez cały sezon letni jest iluminowana. Dodatkową atrakcją jest duży ekran wodny, pełniący funkcję areny multimedialnych prezentacji i spektakli. Uzupełnieniem wodnego założenia jest siedem fontann linearnych, które pojawiły się w ciągu pieszym ulicy Krakowskiego Przedmieścia.

Plac Litewski w Lublinie

 Zieleń na placu miejskim

W rewitalizowanej przestrzeni nie zabrakło licznych nasadzeń i zieleni drzew. Wzdłuż głównego ciągu pieszego nasadzone zostały kasztanowce czerwone. Szpaler drzew znajdujących się na Placu Litewskim, w połączeniu z małą architekturą i oświetleniem, podkreślają wielkomiejski charakter przestrzeni i nawiązuje do historycznej tradycji obsadzania drzewami głównych ulic miasta. Wzdłuż ciągu pieszego nasadzonych zostało również czternaście platanów odmiany kulistej, o wyrazistej koronie ozdobnej z powodu regularnego kształtu, gęstego pokroju oraz dekoracyjnej kory.

Plac Litewski w Lublinie

Mała architektura w Parku Litewskim

Chodniki i nawierzchnie otwartych przestrzeni Placu Litewskiego wykonano z płyt granitowych, zaś poszczególne strefy wydzielono poprzez zastosowanie drobnej kostki granitowej. Pojawiły się tu nowe elementy, takie jak drewniany taras wykonany z egzotycznego cumaru. W sezonie letnim na tarasie znajduje się kawiarenka. W projekcie zagospodarowania nie zapomniano o najmłodszych - to dla nich przygotowane zostały nowe place zabaw, których elementy wykonane zostały z przyjemnego drewna.

W 2018 roku odnowiona została także nawierzchnia deptaka w ciągu Krakowskiego Przedmieścia oraz Placu Łokietka. Utrzymany został pierwotnie zaprojektowany układ plastyczny deptaka, a przestrzeń wypełniona została drewnianymi latarniami, nawiązującymi wizualnie do małej architektury. Na deptaku pojawiło się 46 nowych siedzisk, 22 kosze na odpady oraz 12 stojaków na rowery, które ściśle nawiązują do wyposażenia zastosowanego na Placu Litewskim.

Plac Litewski w Lublinie

Rewitalizacja Śródmieścia Lublina czyli zagospodarowanie placu Litewskiego - metryczka projektu

 Typ projektowanej przestrzeni: plac miejski

Inwestor: miasto Lublin

Lokalizacja: plac Litewski, Lublin

Projektowana powierzchnia: 35 000 m2

Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!