ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Publiczne

Park Oruński w Gdańsku nominowany do miana najlepszej przestrzeni publicznej

Po zakończeniu ostatniego etapu prac modernizacyjnych, Park Oruński w Gdańsku stał się prawdziwą perełką. Jeden z najstarszych parków w Gdańsku w końcu odzyskał swoją świetność, a na jego terenie zbudowano amfiteatr i wyremontowano starą wozownię.

Po zakończeniu ostatniego etapu prac modernizacyjnych, Park Oruński w Gdańsku stał się prawdziwą perełką. Jeden z najstarszych parków w Gdańsku w końcu odzyskał swoją świetność, a na jego terenie zbudowano amfiteatr i wyremontowano starą wozownię.

Park Oruński to wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska, jego historia sięga bowiem XVI wieku. Wtedy to teren blisko 11 ha porastały rzadko spotykane rośliny, przez co obszar dzisiejszego parku znany był w szerszych kręgach jako malowniczy ogród botaniczny. W XIX wieku teren parkowy trafił w ręce rodziny kupieckiej Hoene, która w 1918 roku przepisała prywatny grunt na rzecz miasta.

Ten najstarszy z zabytkowych parków gdańskich położony jest w malowniczo otulonej morenowymi wzgórzami Dolinie Potoku Oruńskiego, która stanowi objęty ochroną zespół krajobrazowo-przyrodniczy. Prace rewaloryzacyjne w parku podjęte zostały już w 2014 roku, a oparte one były o projekty wykonane w połowie XIX wieku, opublikowane przez Hansa Reichowa - słynnego przedwojennego architekta niemieckiego.

Park Oruński, najlepsza przestrzeń publiczna, park w gdańsku, projekt parku, zielony park, realizacja parku

Zielony obszar w Gdańsku

Po trwającej trzy lata rewaloryzacji, Park Oruński przyciąga mieszkańców okolicy, ale też turystów zmęczonych wielkomiejskim zgiełkiem. Teren wypełniają zabytki, stawy wodne, place zabaw dla dzieci oraz różnorodne rośliny. Trzonem parku jest przecinająca go wstęga Potoku Oruńskiego, tworzącego w parku kaskadę i uchodzącego dalej do Kanału Raduni.

Charakterystycznymi punktami na mapie są dwa stawy - mniejszy i większy i to właśnie wokół nich poprowadzona została siatka parkowych ścieżek. Po obu stronach większego stawu znajdują się morenowe wzniesienia obsypane głazami narzutowymi - Góra Pięciu Braci oraz Wzgórze Łez.

Park Oruński, najlepsza przestrzeń publiczna, park w gdańsku, projekt parku, zielony park, realizacja parku

Modernizacja Parku Oruńskiego

W ramach prac rewaloryzacyjnych na terenie Parku Oruńskiego pojawiły się liczne ścieżki oraz place, przy których stanęły ławki i kosze na śmieci. Na uwagę zasługuje nowo powstały amfiteatr, który teraz stanowi miejsce licznych wydarzeń kulturalnych. W ramach prac modernizacyjnych przeprowadzony został remont wozowni, pojawiła się też altana ogrodowa.

Na całym obszarze parku zainstalowano sieć oświetlenia oraz monitoring, dzięki czemu stał się on miejsce bezpiecznym oraz reprezentacyjnym. Zainstalowane zostały też sieć wodociągowa, kanalizacja deszczowa i sanitarna. Celem realizacji była rewitalizacja przestrzeni, ale także nadanie jej funkcji rekreacyjno-wypoczynkowej w oparciu o historyczny układ, jaki charakteryzował park w okresie międzywojennym.

Zobacz galerię zdjęć realizacji parku

Park Oruński w Gdańsku - metryczka projektu parku

Typ projektowanej przestrzeni: park miejski
Inwestor: miasto Gdańsk
Lokalizacja: Orunia-św. Wojciech-Lipce, Gdańsk
Początek prac: 2014
Zakończenie prac: 2017
Projektowana powierzchnia: 11 ha
Zdjęcia: Dominik Paszliński
Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!