kızılay odtülüler dershane

Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Akebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa należy do rodziny pnączy. Rośnie naturalnie w Japonii, Korei i Chinach (gdzie jest uznawane za roślinę leczniczą). Wytwarza długie, elastyczne pędy, które prawoskrętnie owijają się wokół podpór. Młode pędy są zielonofioletowe, z czasem drewnieją i stają się brązowe. Pnącze dorasta do 5–10 m wysokości (roczny przyrost wynosi 1–3 m).

Akebia pięciolistkowa należy do rodziny pnączy. Rośnie naturalnie w Japonii, Korei i Chinach (gdzie jest uznawane za roślinę leczniczą). Wytwarza długie, elastyczne pędy, które prawoskrętnie owijają się wokół podpór. Pnącze dorasta do 5–10 m wysokości (roczny przyrost wynosi 1–3 m).

Akebia pięciolistkowa kwitnie pod koniec kwietnia i w maju. Kwiaty są drobne, ukryte wśród liści. Akebia ma kwiaty rozdzielnopłciowe i pachnące. Kwiaty żeńskie są purpurowe, mają około 2,5 cm średnicy, są osadzone na długich szypułkach, zebrane po 2–3 w małe grona. Kwiaty męskie są mniejsze (mają około 1 cm średnicy) imają krótsze szypułki jasnoróżowe z różowofioletowymi pręcikami w środku, ale jest ich więcej w gronie (3–7). Najpierw rozwijają się kwiaty żeńskie, potem męskie (dzięki temu akebia nie może ulegać samozapyleniu).Ozdobą rosliny są owoce, które nadają się do spożycia (jadalny jest miąższ, bez nasion).

Zobacz również: KATALOG ROŚLIN: Zawilec narcyzowat

Akebia pięciolistkowa nie jest pnączem wymagającym. Może rosnąć na każdym stanowisku, oprócz bardzo zacienionych. Najintensywniej rośnie na stanowisku półcienistym, ale na słonecznym lepsze jest jej owocowanie. W stosunku do gleby akebia nie ma specjalnych wymagań, ale najlepsze dla niej jest podłoże żyzne i dostatecznie wilgotne. Akebia znosi zarówno okresowe przesuszenie gleby, jak i okresowe zalewanie.

Gdzie najlepiej sprawdzi się pnącze?

Akebia pięciolistkowa nie jest wymagająca. Najintensywniej rośnie na stanowisku półcienistym, ale na słonecznym lepsze jest jej owocowanie. W stosunku do gleby roślina nie ma specjalnych wymagań, ale najlepsze dla niej jest podłoże żyzne i dostatecznie wilgotne i znosi zarówno okresowe przesuszenie gleby, jak i okresowe zalewanie.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!