
Jeszcze do niedawna Park Miejski w Sośnicowicach świecił pustkami. Teraz w miejscu podmokłych nieużytków pojawiły się ścieżki dla mieszkańców i strefy sportu. W swoim projekcie architekci nie pominęli także kwestii środowiskowych.
Sośnicowice to nieduża gmina miejska w powiecie gliwickim, w województwie śląskim. Władze miasta postanowiły zadbać o teren 5 ha, gdzie do tej pory znajdywało się jedynie kilka ścieżek spacerowych oraz gęste zarośla. Projekt zagospodarowania przestrzeni parku powierzony został architektom z pracowni Studio BB. W swojej koncepcji projektanci zaproponowali zieloną przestrzeń, która mogłaby posłużyć wszystkim mieszkańcom, a także wspierała działania proekologiczne.
Przeprowadzona realizacja obejmowała tereny znajdujące się pomiędzy boiskami OSiR oraz Miejskim Gimnazjum w Sośnicowicach. W realizacji strefa parkowa oraz strefa sportowa zostały połączone za pomocą pieszej ścieżki. Zieloną przestrzeń powlekła siatka ścieżek pieszych oraz pieszo-rowerowych, z których korzystać mogą zarówno młodsi, jak i starsi. Przeprowadzony projekt był dużym wyzwaniem dla niedużej gminy - 2 lata koncepcji i projekt przerodziły się w kolejne 3 lata prowadzonej inwestycji, które ostatecznie skutkowały pięknym i funkcjonalnym założeniem krajobrazowym.


Przestrzeń publiczna dla każdego
W samym sercu Parku Miejskiego w Sośnicowicach znajduje się staw, wokół którego poprowadzone zostały spacerowe alejki. Ze względu na duże zróżnicowanie terenu parku, ścieżki zostały wytyczone w taki sposób, aby naturalnie wykorzystywać ukształtowanie oraz krajobraz. W bezpośrednim sąsiedztwie całego założenia znajduje się Miejski Dom Seniora. Mając to na uwadze, projektanci zaproponowali takie rozwiązania przestrzenne, aby ułatwić dostęp do większości atrakcji osobom z trudnościami poruszania się. W ten sposób powstały liczne ścieżki zdrowia w postaci pochylonych chodników pozbawionych trudnych do przebycia przez osoby starsze stopni.

Park służyć miał także jako miejsce aktywnego wypoczynku dla rodzin z dziećmi oraz sportowych amatorów. W strefie rodzinnej znajdują się korty tenisowe, plac zabaw wyposażony w urządzenia wodne, a także miejsca grillowe. W strefie sportowej powstały skatepark, plac do jazdy na rolkach oraz siłownia na świeżym powietrzu. Park już dzisiaj stał się rozpoznawalny w skali ponadlokalnej i wykorzystywany jest jako miejsce organizacji festynów, procesji oraz wydarzeń kulturalnych.
Projekt parku dla środowiska
W projekcie szczególnie ważna była kwestia środowiska. Nowo powstały staw uregulował stosunki wodne w przestrzeni parku oraz zagospodarował podmokły teren. Oprócz oczywistej funkcji estetycznej, spełnia on szereg innych ról prośrodowiskowych. Należą do nich funkcja przelewowa czy wspomaganie lokalnej retencji wód, co spotkało się z dużą aprobatą odbiorców, coraz bardziej świadomych negatywnych skutków działalności człowieka na otaczającą go przyrodę.
Realizacja Parku Miejskiego w Sośnicowicach nominowana została w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną w województwie śląskim.
Zobacz galerię zdjęć realizacji parku
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Park Miejski w Sośnicowicach - metryczka projektu parku
Typ projektowanej przestrzeni: park miejski
Inwestor: gmina Sośnicowice
Projekt: Studio BB Architekci / Tomasz Bradecki, Paweł Gembalczyk, współpraca Kamil Mołczyk, Aneta Osóbka
Realizacja: 2018
Lokalizacja: Sośnicowice
Projektowana przestrzeń: 5 ha
Opracowanie: Wiola Imiolczyk
Komentarze