kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Sekretny ogród we wnętrzu galerii handlowej w Bangkoku

Czy w sercu światowej metropolii można znaleźć przestrzeń na ogród? Jak widać, można - udowadniają to architekci z pracowni Archismith Architects, spod kreski których wyszedł zaskakujący projekt galerii handlowej

Czy w sercu światowej metropolii można znaleźć przestrzeń na ogród? Jak widać, można - udowadniają to architekci z pracowni Archismith Architects, spod kreski których wyszedł zaskakujący projekt galerii handlowej. W przestrzeń budynku wpisany został tropikalny ogród, którego zadaniem jest zarówno cieszyć oko pracowników i klientów, jak i regulować klimat we wnętrzu.

Dzisiejsza architektura publiczna to często coś więcej niż tylko przestrzeń, która ma zarabiać pieniądze. Wpisana w otoczenie, ma zaskakiwać, czasem bawić, a czasem zwyczajnie spełniać nasze estetyczne oraz ekologiczne oczekiwania. Tak właśnie jest w przypadku obiektu, który stanął w Bangkoku - galeria handlowa, której inwestor szczególnie lubuje się w zielonych przestrzeniach.

Oddając trapezoidalną działkę w samym centrum stolicy Tajlandii w ręce architektów z pracowni Archismith Architects, inwestor zaznaczył, że przy obiekcie znaleźć się ma dziedziniec pełen jego ulubionych roślin. Nie mogło być zatem inaczej - projektanci doskonale poradzili sobie z wymaganiami, tworząc interesującą, przeszkloną bryłę budynku, jak również wyjątkowy ogród, skryty wewnątrz obiektu.


Zieleń w galerii handlowej

Przerwana tkanka miejska

Gęsta zabudowa, w jaką wpisana została projektowana galeria, stanowi jednolite, typowo miejskie tło. Aby przerwać ten monotonny ciąg budynków, projektanci posłużyli się nie tylko ciekawą kompozycją architektoniczną. Sięgnęli oni dalej, ku materiałom takim jak luksfery, wykorzystując je jako materiał fasady, a także ściany ukrytego ogrodu. Około 20 tysięcy szklanych bloczków sprawia, że obiekt zmienia swój wygląd w zależności od położenia słońca i padających na niego promieni.

Wyzwania dla projektantów

Zadaniem ukrytego ogrodu było tworzenie przestrzeni przyjaznej dla klientów i pracowników. Aby to osiągnąć, konieczne było wyeliminowanie hałasu dobiegającego od strony ruchliwej ulicy. Specjalnie zaprojektowane szklane bryły doskonale sobie z tym poradziły. Do tego ich kształt redukuje napływ ciepła z zewnątrz, a cała konstrukcja zapewnia naturalną wentylację. Zainstalowanie systemu mgły wodnej pozwala na kontrolowanie temperatury na wewnętrznym dziedzińcu podczas słonecznych dni.

Zieleń w galerii handlowej

Dziedziniec w zieleni

Wyjątkowy, wypełniony zielenią dziedziniec to przestrzeń, którą cieszyć się można nie tylko będąc w jej wnętrzu. Zieleń wkrada się do wnętrza także przez przeszklenia, które pozwalają na obserwację roślin. Obrastające alejkę drzewa ożywiają przestrzeń i nadają jej wyjątkowego charakteru, zupełnie odległego od tego, co znaleźć możemy w sercu Bangkoku. Projektantom udało się stworzyć niezwykłą mikroprzestrzeń, działającą niczym szklana forteca ulokowana w samym sercu chaotycznego, pędzącego miasta.

Zieleń w galerii handlowej

Sekretny ogród we wnętrzu galerii handlowej w Bangkoku - metryczka projektu

 Typ projektowanej przestrzeni: galeria handlowa

Inwestor: Sansiri PLC

Pracownia: Archismith Architects

Projekt: 2018

Realizacja: 2019

Lokalizacja: Bangkok, Tajlandia

Projektowana powierzchnia: 457 m2

Zdjęcia: Spaceshift Studio, SKY|GROUND

Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!