ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Świat

Niewidzialna chatka czyli artystyczna instalacja na plaży w Worthing

W jaki sposób można bezpretensjonalnie wzbogacić nadmorski krajobraz niedużego miasteczka? Projektanci z ECE Architecture zaproponowali ciekawą instalację artystyczną. Lustrzana chatka, której elewacje odbijają niebo, morze i kamienie. Architektura wpisana w przestrzeń? My mówimy tak!

W jaki sposób można bezpretensjonalnie wzbogacić nadmorski krajobraz niedużego miasteczka? Projektanci z ECE Architecture zaproponowali ciekawą instalację artystyczną. Lustrzana chatka, której elewacje odbijają niebo, morze i kamienie. Architektura wpisana w przestrzeń? My mówimy tak!

W Worthing, jednej z nadmorskich miejscowości wypoczynkowych Wielkiej Brytanii, stanęła przyjemna dla oka instalacja artystyczna. Niewielki domek posiadający lustrzane elewacje to instalacja artystyczna, która wyszła spod pióra pracowni ECE Architecture. Jak mówią projektanci, celem było zaangażowanie i oczarowanie lokalnej społeczności. Z pomocą zespołu z agencji Creative Forager, architekci zaproponowali projekt wykorzystujący klasyczny plażowy budynek, ale podany we współczesnym wydaniu.

lustrzana chatka, plaża

Świeży twist w architekturze

Projektanci postanowili nadać chatce silnie geometryczną formę, która stanowi doskonałą podstawę do zastosowania prostych, lustrzanych płaszczyzn. W ciągu dnia stanowią one odbicie kontekstu, w którym obiekt został umieszczony, a więc pięknego, nadmorskiego krajobrazu. W nocy zaś wnętrze chatki wypełnia światło, które eksponuje logo pracowni laserowo wycięte w jednej ze ścian, a także nadrukowany na zewnątrz slogan agencji - A Piece of Our Mind.

6 tygodni pracy, a efekt zupełnie wyjątkowy - lustrzany domek podbił serca nie tylko mieszkańców, ale też członków jury licznych architektonicznych konkursów. Nic dziwnego, bowiem jest to obiekt, który doskonale spaja się z otoczeniem. Ściany i połacie dachu pokryte zostały laserowo przycinanymi akrylowymi arkuszami, które imitują lustro. Dzięki temu budynek staje się nieodłączną częścią przestrzeni, w której przyszło mu się znaleźć.

Elewacje chatki odbijają delikatny błękit wody, nieba oraz drobne kamienie, którymi obsiane jest wybrzeże. A w lustrach setki wizerunków przechodniów, którzy odwiedzają plażę specjalnie, aby zrobić sobie zdjęcie z wyjątkowym obiektem. Pierwotnie projekt miał ozdabiać plażę jedynie przez jeden weekend.  Jak mówi dyrektor ECE Architecture, Stuart Eatock, twórcy nie spodziewali się aż tak pozytywnego odbioru projektu przez bloggerów i prasę. Może jest to dobra zachęta dla projektantów, aby utworzyć stałą instalację na plaży w Worthing?

Niewidzialna chatka czyli artystyczna instalacja na plaży w Worthing - metryczka projektu 

Typ projektu: instalacja artystyczna
Pracownia: ECE Architecture 
Realizacja: 2016
Lokalizacja: Worthing, Wielka Brytania
Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Zobacz galerie zdjęć szklanej chatki

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!