Projekty

Projekt podwórka w Warszawie

Na co dzień otaczamy się pięknem w naszych mieszkaniach czy ogrodach. Dlaczego więc nie pomyśleć o najbliższym nam otoczeniu - przestrzeni wspólnej osiedla? Projekt warszawskiego podwórka zakładał wzbogacenie niewielkiej przestrzeni w centrum Warszawy o przyjemną dla oka zieleń.

Na codzień otaczamy się pięknem w naszych mieszkaniach czy ogrodach. Dlaczego więc nie pomyśleć o najbliższym nam otoczeniu - przestrzeni wspólnej osiedla? Projekt warszawskiego podwórka zakładał wzbogacenie niewielkiej przestrzeni w centrum Warszawy o przyjemną dla oka zieleń.

Jedno z warszawskich podwórek przejść miało metamorfozę. Architekci krajobrazu z pracowni Vertico Ogrody zajęli się kompleksowym opracowaniem zagospodarowania przestrzeni znajdującej się w ściśle zabudowanej części miasta. W związku z tym za główny cel projektanci postawili sobie wprowadzenie jak największej ilości rabat roślinnych i trawników, które ożywiłyby przestrzeń. W ten sposób mieszkańcy mogą zyskać swój własny kawałek zieleni, dający chwilę oddechu od wielkomiejskiego zgiełku.

projekt podwórka, Vertico Ogrody

Założenia funkcjonalne projektu podwórza

Projektowanie przestrzeni wspólnej nie jest łatwym zadaniem - estetyka musi iść tutaj w parze równym krokiem z funkcjonalnością. Ta druga zaś powinna spełniać potrzeby wszystkich użytkowników. Do koniecznych elementów miejskiego podwórza należą między innymi wiata śmietnikowa, miejsca parkingowe dla mieszkańców czy miejsce odpoczynku wyposażone w siedziska. Projektanci z pracowni Vertigo Ogrody nie zapomnieli o żadnym z nich, opracowując całość koncepcji z dużą starannością i pomysłowością.

Projektowaną przestrzeń wyraźnie zarysowuje mur, który obiega podwórze. Prowadzi tutaj dojazdowa droga wewnętrzna przechodząca przez bramę w budynku. Wzdłuż budynku pomyślane zostały liczne miejsca parkingowe dla rowerów. Miejsce, w którym stanęły kontenery na odpady, zostało odpowiednio wydzielone i osłonięte od strony budynku.

W pozostałej części projektowanej przestrzeni zlokalizowane zostały trawniki oraz roślinne rabaty. W zieloną przestrzeń wkomponowane zostały również dwa miejsca parkingowe dla samochodów. Na jednym z trawników wydzielone zostało miejsce spotkań mieszkańców z ławkami oraz stolikiem oraz trzepak.

projekt podwórka, Vertico Ogrody

Wybór miejskich roślin

Jako obwódki rabat roślinnych wykorzystane zostały niskie żywopłoty z berberysu czerwonolistnego. Wewnątrz klombów znalazły się płożące jałowce. Ponadto w przestrzeni podwórza zaproponowano nasadzenie trzech klonów w odmianie o niewielkiej kulistej koronie i żółtym ulistnieniu.

Ściany wiaty śmietnikowej obsadzone zostały żywopłotem z cisa pośredniego, a w jego sąsiedztwie przewidziano niewielkie drzewo iglaste. Wzdłuż istniejącego muru zamontowano metalowe kratki, które stanowić mają podporę dla pnączy. Dodatkowo przy murze zaproponowano nasadzenia z kwitnących krzewów. Krzewy wykorzystane zostały także do otoczenia placyku z ławkami. Zaprojektowane na terenie podwórza dwa miejsca parkingowe wykonane zostały z ekokraty obsianej trawą.

Zobacz galerię zdjęć projektu podwórka

Projekt zagospodarowania przestrzeni podwórka w Warszawie - metryczka projektu podwórka

Typ projektowanej przestrzeni: podwórze miejskie
Pracownia: Vertico Ogrody / vertico-ogrody.pl
Projekt: 2018
Lokalizacja: Warszawa
Projektowana przestrzeń: 866 m2
Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!