ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Publiczne

Kampo no Niwa czyli projekt ogrodu w duchu Feng Shui

W ogrodzie, który zachwyca harmonią i spokojem, kluczowe są proporcje. Przestrzeń, mała architektura i zieleń zestawione zostały w idealnych relacjach. Oto projekt Kampo no Niwa - jeden z ciekawszych ogrodów, które mogliśmy oglądać podczas tegorocznej wystawy Chelsea Flower Show.

W ogrodzie, który zachwyca harmonią i spokojem, kluczowe są proporcje. Przestrzeń, mała architektura i zieleń zestawione zostały w idealnych relacjach. Oto projekt Kampo no Niwa - jeden z ciekawszych ogrodów, które mogliśmy oglądać podczas tegorocznej wystawy Chelsea Flower Show.

Autorami projektu Kampo no Niwa są pochodzący z północnej Japonii Kazuto Kashiwakura oraz Miki Sato. W swojej propozycji kierowali się filozofią Luban Scale, która oparta jest na zasadach Feng Shui. Wykorzystywane są one w doborze rozmiaru poszczególnych elementów przestrzeni oraz ich wzajemnej relacji. Będąc w ogrodzie Kampo no Niwa łatwo odczytać koncepcję projektantów nawet bez znajomości całości założenia. Przestrzeń jest doskonale wyważona i zrównoważona, co daje efekt błogiego spokoju.

projekt ogrodu, aranżacja ogrodu, Kampo no Niwa, pomysł na ogród, realizacja ogrodu, ogród w stylu Feng Shui

Ogród wpisany w krajobraz

Ogród inspirowany jest uwarunkowaniami geologicznymi Hokkaido, najdalej wysuniętej na północ części Japonii, z której pochodzą projektanci. Podczas długich i mroźnych zim krajobraz zdominowany jest przez pokryte śniegiem szczyty tamtejszych gór. To właśnie do tej scenerii przewidziany został projekt Kampo no Niwa. Przyjemny dźwięk topniejącego śniegu stał się inspiracją dla niewielkiego strumyczka płynącego w ogrodzie. Spod drewnianej pergoli umiejscowionej na kamiennym patio można obserwować magiczną scenerię spektaklu, jaki odgrywa japońska przyroda.

projekt ogrodu, aranżacja ogrodu, Kampo no Niwa, pomysł na ogród, realizacja ogrodu, ogród w stylu Feng Shui

Realizacja ogrodu - naturalne kolory i materiały

W ogrodzie dominuje zieleń oraz paleta jasnych brązów i beżów, których obecność wprowadza zastosowanie naturalnych materiałów. Szeroka ścieżka wyłożona jasnymi płytkami prowadzi nas ku patio, które przecina wstęga strumyka. Bieg tego ostatniego wyznaczają piaskowe kamienie, których kolorystyka koresponduje z jasnym drewnem pergoli. Ponadto brzeg oraz dno strumienia wykończone zostało grysem, zaś sama sadzawka oraz koryto wodne wykonane zostały ze stali kortenowej oraz kamienia.

Ażurowa konstrukcja pergoli o zgeometryzowanej formie zbudowana została z prostych, drewnianych belek wspartych z jednej strony na kamiennym murze. Kolejne elementy dobrze ze sobą korespondują dzięki naturalnej stylistyce, która idealnie wpisuje się w ideę projektu. Przestrzeń przytulnego patio zaznaczona wyraźną konstrukcją pergoli stanowi idealne miejsce na wypoczynek. To tutaj znalazły się meble ogrodowe o prostych formach - masywny stół oraz dostawione do niego dwie ławy.

Zobacz galerię zdjęć aranżacji ogrodu

Rośliny, które leczą

Duży nacisk położony został na wybór roślin, które znalazły się w ogrodzie. Ich znaczna część to gatunki wykorzystywane w tradycyjnej medycynie japońskiej. Należą do nich magnolia japońska, piwonia chińska, fenkuł włoski czy tatarak trawiasty. Nie brakło również żółtodrzewu pieprzowego, pachotki zwyczajnej oraz mięty kanadyjskiej. Starannie dobrane i zakomponowane gatunki roślin tworzą piękne założenie zieleni, które zachwyca i pozwala na pełne odprężenie.

Kampo no Niwa - metryczka projektu ogrodu

Projekt: Kazuto Kashiwakura, Miki Sato
Realizacja: 2019
Lokalizacja: Chelsea Flower Show 2019, Londyn
Opracowanie: Wiola Imiolczyk
Źródło: krajobrazogrodarchitektura.blogspot.com

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!