Świat

Aranżacja ogrodu inspirowana krajobrazem Etrurii

A może by tak cofnąć się do epoki wiktoriańskiej i cieszyć się bujną zielenią w towarzystwie antykizujących elementów architektury? Oto jedna z propozycji, jaką obejrzeć mogliśmy podczas tegorocznej wystawy Chelsea Flower Show. Projekt ogrodu The Wedgwood Garden zachwyca wyważoną kompozycją oraz wyszukaną paleta barw roślin. Zapraszamy na krótki spacer pośród zieleni.

A może by tak cofnąć się do epoki wiktoriańskiej i cieszyć się bujną zielenią w towarzystwie antykizujących elementów architektury? Oto jedna z propozycji, jaką można było obejrzeć podczas tegorocznej wystawy Chelsea Flower Show. Aranżacja ogrodu The Wedgwood Garden zachwyca wyważoną kompozycją oraz wyszukaną paleta barw roślin. Zapraszamy na krótki spacer pośród zieleni.

Odbywająca się rokrocznie wystawa Chelsea Flower Show obfituje w liczne ogrodowe projekty i realizacje, które olśniewają estetyką i pomysłowością. I tym razem nie mogło być inaczej - w maju ogród Royal Hospital Chelsea w Londynie odwiedzili miłośnicy tematyki ogrodowej z całego świata. Nie zabrakło nawet rodziny królewskiej. Nic więc dziwnego, że od prezentowanych tam prac oczekuje się naprawdę wiele. Jedną z ciekawszych propozycji był projekt ogrodu The Wedgwood Garden autorstwa Jo Thompson’a inspirowany krajobrazem Etrurii.

aranżacja ogrodu, Chelsea Flower Show, ciekawy ogród, Wedgwood Garden

Układ funkcjonalny kompozycji ogrodu

Podstawą całego założenia ogrodowego jest tutaj ciek wodny, który rozlewa się z kortenowej ściany przy nowoczesnej rzeźbie. Spływająca woda przemienia się w zbiornik główny o spokojnej, płaskiej tafli. Dalej strumień poprowadzony jest wąskim kanałem wzdłuż centralnej części kompozycji czyli miejsca do wypoczynku, by następnie skierować się ku niewielkiej sadzawce. Tak poprowadzona linia wody stała się tu pretekstem do zaaranżowania kolejnych części funkcjonalnych całego założenia.

aranżacja ogrodu, Chelsea Flower Show, ciekawy ogród, Wedgwood Garden

Projekt ogrodu w italskich klimatach

W prezentowanym ogrodzie na pierwszy plan wysuwa się mała architektura w postaci klasycznych w formie łuków wspartych na filarach. Buduje ona geometrię założenia, wprowadza element wertykalny, który ogranicza poszczególne przestrzenie. Krzyżujące się i zachodzące na siebie konstrukcje o powtarzających się segmentach rytmizują kompozycję. Jeszcze jednym elementem pionizującym założenie jest potężny świerk, który góruje nad całością.

Lekka posadzka zbudowana została z kamiennych płyt, wkomponowanych w taflę wody. Naszą uwagę przykuwa faktura kamienia, szczególnie zaś największego segmentu pośrodku głównego zbiornika. W części centralnej ogrodu zaaranżowana została strefa wypoczynku. To tutaj stanęły dwa wygodne fotele o kubełku obitym łososiową tkaniną oraz pudroworóżowym siedzisku. Uzupełnienie kolorystyczne stanowią tutaj bordowe poduszki.

Właśnie ta paleta barw foteli odpowiada całości kolorystycznej kompozycji, jaka zaproponowana została przez architekta. Blade róże, żółcienie, herbaciane barwy i brązy to kolory płatków kwiatów, jakie zdecydowano się wprowadzić do założenia. Doskonale komponują się one z naturalnym kamieniem, a także rdzawymi kortenowymi elementami.

Aranżacja ogrodu inspirowany krajobrazem Etrurii - metryczka projektu ogrodu

Autor projektu: Jo Thompson
Projekt: 2019
Lokalizacja: wystawa Chelsea Flower Show 2019, Londyn
Opracowanie: Wiola Imiolczyk
Źródło: krajobrazogrodarchitektura.blogspot.com

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!