kızılay odtülüler dershane

Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Bodziszek himalajski

Bodziszek himalajski to roślina, która pochodzi 
najprawdopodobniej z Azji. W Polsce można go spotkać w ogrodach prywatnych oraz w zieleni miejskiej. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Bodziszek himalajski to roślina, która pochodzi najprawdopodobniej z Azji. W Polsce można ją spotkać w zieleni miejskiej lub w ogrodach prywatnych. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Bodziszek himalajski nie osiąga dużych rozmiarów, najczęściej dorasta do 30-40 cm wysokości i ma wzniesiony, lekko płożący się pokrój. Liście są koloru ciemnozielonego. Okres kwitnienia rośliny trwa od czerwca do lipca z powtórką we wrześniu. Kwiaty są niewielkie, najczęściej w kolorze fioletowym lub niebieskofioletowym, pięciopłatkowe. Owocem jest rozłupnia, która pęka na kilka rozłupek. Nasiona bardzo często same się rozsiewają. Inną odmianą jest Johnson Blue o kwiatach w kolorze niebieskofioletowym.

Bodziszek himalajski nie ma zbyt wsokich wymagań co do podłoża dlatego polecany jest dla początkujących ogrodników. Sadzi sie ją w miejscach słonecznych lub półcienistych. Gleba powinna być średnio żyzna, ale dość lekka i przewiewna. Zastoiska wodne szybko mogą prowadzić do chorób grzybowych. Roślina dobrze znosi suszę i jest odporny na mróz.

Bodziszek himalajski jest rośliną prostą w pielęgnacji. Nie potrzebuje nawozu. Wymaga regularnego i umiarkowanego podlewania. Roślinę można rozmnażać z nasion, bardzo często już sama rozmnaża się w taki sposób. Inna metoda to wegetatywna przez podział rośliny.

Gdzie najlepiej sprawdzą się fioletowe kwiaty?

Roślina doskonale nadaje się na obwódki i rabaty bylinowe.  Pasuje do ogrodów skalnych i brzegów oczek wodnych. Bodziszek himalajski można uprawiać w pojemniku. Ładnie się rozrasta i może być ozdobą balustrady czy też schodów. Nadaje się także na kwiat cięty, ponieważ długo utrzymuje się w wazonie w stanie nienaruszonym.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!