kızılay odtülüler dershane

Polska

Opolski plac Jana Pawła II od pracowni Architop

Ciekawą realizacją publiczną z zakresu architektury krajobrazu jest plac miejski zlokalizowany w samym centrum Opola. Plac im. Jana Pawła II znajduje się tuż u wejścia do teatru i galerii sztuki współczesnej. Pod koniec ubiegłego roku ruszyły prace modernizacyjne, których celem było odzyskanie przestrzeni i oddanie jej do użytku mieszkańcom miasta. Za realizację odpowiadają architekci Małgorzata i Andrzej Zatwarniccy z pracowni Architop. Przestrzeń zyskała nowy wyraz kompozycyjny, liczne elementy małej architektury oraz piękną miejską zieleń.

Ciekawą realizacją publiczną z zakresu architektury krajobrazu jest plac miejski zlokalizowany w samym centrum Opola. Plac im. Jana Pawła II znajduje się tuż u wejścia do teatru i galerii sztuki współczesnej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Z widokiem na Warszawę, czyli aranżacja tarasu na dachu biurowca

Pod koniec ubiegłego roku ruszyły prace modernizacyjne, których celem było odzyskanie przestrzeni i oddanie jej do użytku mieszkańcom miasta. Za realizację odpowiadają architekci Małgorzata i Andrzej Zatwarniccy z pracowni Architop. Przestrzeń zyskała nowy wyraz kompozycyjny, liczne elementy małej architektury oraz piękną miejską zieleń.

Uporządkowana przestrzeń miejska

Projekt placu charakteryzuje się minimalizmem zastosowanych środków oraz wielofunkcyjnością rozwiązań. W prostokątnym planie placu wyróżnić możemy część parkową w części południowej, fontannę stanowiącą linię przecinającą plac w połowie, a także zamykające plac od północy eliptyczne “plamy” zieleni. Część parkowa służyć ma rekreacji mieszkańców pośród zieleni trawnika i rozrzuconych drzew. Żwirowa alejka swobodnie przecina połacie trawy. 

W przestrzeni tej stanęła też konstrukcja, która przybrała formę pokoju zapachowego. Ażurowe ściany “pomieszczenia” wypełnić się mają pnączami róż, których obecność oddziaływać ma na zmysły przechodniów.  Tutaj też znalazł się plac zabaw, gdzie pierwsze skrzypce gra... dźwięk. W przestrzeni placu znalazły się liczne muzyczne zabawki, które mają uwrażliwiać dzieci na rolę muzyki. Muzyczny motyw oddaje także postać fontanny na poziomie placu. Dwukolorowa płyta fontanny przypomina klawiaturę fortepianu - spod klawiszy tryskać ma woda, a w czasie imprez wodzie towarzyszyć będzie także odtwarzana muzyka.

Zastana sytuacja placu

Realizacja jest prosta i lakoniczna, doskonale wpisuje się w otaczającą ją przestrzeń. Wykorzystane zostały tutaj także ciekawe, nowoczesne formy ławek, które podobnie jak żwirowa alejka przybierają postać “kleksów” rozlanych w przestrzeni placu. Minimalistyczne latarnie czy kosze na śmieci stanowią dobre uzupełnienie całej kompozycji. Założenie placu w całości wykorzystuje zastaną zieleń, a także warunki urbanistyczne, dzięki czemu realizacja świetnie koresponduje z otaczającą je przestrzenią miejską. Zmodernizowany plac stanowi w końcu doskonałe miejsce dla organizacji wydarzeń kulturalnych i artystycznych.

Opolski plac Jana Pawła II od pracowni Architop - metryczka projektu

Projekt: Architop / www.architop.com.pl
Realizacja: 2018/2019
Lokalizacja: Opole
Zdjęcia: Piotr Guzik
Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!