Mobilny system wystawienniczy to zbiór obiektów wykonanych z blachy stalowej, które są praktyczną odpowiedzią na potrzeby projektu Przystani Sztuki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miejski ogród w Krakowie
Przy wyborze materiału kierowano się przede wszystkim kryterium odporności wobec często zmieniających się warunków atmosferycznych oraz łatwością w utrzymaniu jego czystości i estetyczności.
Blacha użyta do wykonania obiektów została poddana procesowi przyspieszonej oksydacji, co pozwoliło na uzyskanie funkcji ochronnej przed korozją. Oksydacja umożliwiła również nadanie estetycznego wyglądu ekspozytorów: dzięki swojej surowej formie i miedzianej kolorystyce doskonale wpisują się w przestrzeń pomiędzy postindustrialnym budynkiem Concordii i nowoczesną architekturą biurowca Bałtyk.
Ekspozytory zostały zaprojektowane z myślą, aby pełnić rolę wielofunkcyjnych obiektów, które ze względu na charakter ich użytkowania będą spełniać wymagania stawiane przez współczesne praktyki kuratorskie.
Ruchome panele ulokowane w centralnej części obiektów zapewniają elastyczność i umożliwiają ekspozycje dzieł z obszaru sztuk wizualnych (np. fotografii, reprodukcji obrazów, plakatów) zarówno w układzie horyzontalnym jak i wertykalnym. Pozwala to na mobilność i różnorodność układów, w których mogą zostać zestawione ze sobą wystawiane elementy.
Przy tworzeniu projektu zadbano również o to, aby cały system wystawienniczy był odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, zwłaszcza na silne podmuchy wiatru, które często występują w przestrzeni Przystani Sztuki.
Swobodę i łatwość w użytkowaniu obiektów zapewnia otwarty kształt na dole, umożliwiający łatwe przenoszenie obiektów i ustawanie ich w alternatywnych konfiguracjach.
Projekt: Atelier Starzak Strebicki
Lokalizacja: Poznań, Polska
Rok: 2018
Zdjęcia: Mateusz Bieniaszczyk, Atelier Starzak Strebicki
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze