kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Organiczna bryła pawilonu ogrodowego w Arboretum SGGW w Rogowie

Organiczna bryła pawilonu ogrodowego w Arboretum SGGW w Rogowie to projekt architektoniczny JRK72 Architekt.

Architektura organiczna stanowi swego rodzaju ukłon w stronę natury, jej założeniem jest wpisanie się w krajobraz, nieinwazyjne oddziaływanie na przestrzeń. W takiej myśli zaprojektowany został transparentny pawilon na terenie rogowskiego Arboretum SGGW.

Pawilon ogrodowy powstał w Ogrodzie Ginących Roślin Świata w ramach projektu zagospodarowania fragmentu Arboretum o powierzchni 3200 m2. Jego forma łączy w sobie charakter zadaszonej wiaty ogrodowej, pergoli oraz trejaży, którą opracował zespół pracowni projektowej JRK72 Architekt Jacek Krych. Zadaniem pawilonu jest umożliwienie odwiedzającym ogród zapoznania się z ekspozycjami edukacyjnymi prezentowanymi we wnętrzu. Ponadto pozwala on na obserwację otaczającej go przyrody, nie zakłócając jednocześnie jej obecności.

pawilon ogrodowy, arboretum sggw

 

Wielofunkcyjna forma pawilonu

Budynek pawilonu rozpoczyna się wznoszącą się formą pergoli, która przypomina swego rodzaju trejaż. Dalsza część obiektu tworzona przez rozszerzającą się pergolę przechodzi dalej w pełne zadaszenie, które tworzy właściwy pawilon. Konstrukcja obiektu pozwala na ekspozycję zagrożonych wyginięciem pnączy, część zadaszona natomiast poza funkcją wypoczynkową ma także zadanie edukacyjne. Umieszczona tam została bowiem gablota z kawałkami drewna różnych gatunków drzew.

pawilon ogrodowy, arboretum sggw


Pawilon zatopiony w krajobrazie

Ważnym założeniem projektu pawilonu było jego połączenie z przestrzenią ogrodu. Właśnie dlatego zastosowana została transparentna bryła, która nie stanowi bariery, a wręcz przeciwnie - wydaje się być wpisana w otoczenie, natura przenika przez ażurowe ściany obiektu. Pawilon pozwala na obserwację przyrody z zewnątrz, dając jednocześnie poczucie bycia w środku.

Mimo swojej organicznej formy, która silnie wpisuje się w przestrzeń, znajdujemy tutaj także coś zaskakującego i intrygującego. Lekka, otwarta konstrukcja wije się między drzewami, budzi zaciekawienie odbiorcy, jednak nie jest nachalna. Widzimy tutaj zmianę w podejściu architektonicznym, gdzie coraz częściej nie liczy się, aby obiekt był imponujący i niedostępny. Coraz większe znaczenie odgrywa wrażliwość na specyfikę lokalizacji i otoczenia.

pawilon ogrodowy, arboretum sggw

Ogród Ginących Roślin Świata wraz z pawilonem to perełka doceniana zarówno na naszym podwórku architektonicznym, jak i zagranicą. W maju tego roku projekt był nominowany do Nagrody SARP 2017 w kategorii obiektów specjalnych, ciesząc się szczególnie dużym zainteresowaniem internautów. W zeszłym miesiącu natomiast szczególne uznanie dla obiektu wyraziło środowisko międzynarodowe, przyznając mu nominację do Architektonicznej Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe 2019. Ogród wraz z pawilonem należy zatem do grupy 18 obiektów z Polski, które walczyć będą w prestiżowym konkursie.

Projekt pawilonu ogrodowego Arboretum SGGW w Rogowie - metryczka realizacji ogrodowej

Pracownia: JRK72 Architekt Jacek Krych
Projekt: 2016
Realizacja: 2017
Lokalizacja: Rogów
Powierzchnia zabudowy: 315 m2
Opracowanie: Wiola Imiolczyk

Zobacz galerię zdjęć pawilonu ogrodowego

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!