kızılay odtülüler dershane

HOT

Hashtag Absorbed by Light czyli o sztuce w sercu Amsterdamu

Bridge - Gali Lucas wykonała zaskakującą rzeźbę z okazji Amsterdam Light Festival 2018.

“Zastygli z tymi swoimi zabawkami” dobiegło mnie ostatnio westchnienie starszego pana, obserwującego mnie i kilkoro innych młodych ludzi, a każde z nas wpatrzone w ekran własnego smartfona. Bycie online wciąga i zwracają na to uwagę nie tylko starsze pokolenia. Otóż tym razem temat poruszyła artystka Design Bridge - Gali Lucas, która wykonała zaskakującą rzeźbę z okazji tegorocznego Amsterdam Light Festival.

Ławka, a na ławce trzy postacie, każda w ręku trzyma smartfona, z ekranu którego bije światło. Pochłonięci przez światło - bo taką nazwę nosi dzieło - rzeczywiście zdają się nie dostrzegać otaczającego świata. Nie ma interakcji, nie ma żadnych więzi. W ten sposób na ławce w centrum miasta zapatrzeni w telefony mają przesiadywać pomiędzy 29 listopada 2018 a 20 stycznia 2019, naprzeciwko Hermitage Amstardam.

Zgodnie z tegoroczną myślą przewodnią festiwalu - Medium is the Message - artystka postanowiła bardzo dosłownie ująć w swojej pracy przyświecającą jej ideę. Widzę ludzi pochłoniętych przez światła swoich smartfonów - na parkowych ławkach, w tramwaju, w restauracji, nikt już ze sobą nie rozmawia - mówi Gali. Chcąc aby praca była czytelna od razu i dla każdego, holenderka postanowiła pokazać dokładnie to, co miała na myśli. Dodatkowo stworzyła w ten sposób pracę, do której każdy może z łatwością się odnieść.

Pochłonięci przez światło ukazuje współczesną obsesję na punkcie świata internetu. To także dobry komentarz na temat rzeczywistości, bez której już nie możemy się obejść, a która powoduje poczucie wyobcowania i anonimowości. Tak jak trzy postacie na ławce, tak i większość z nas spędza godziny online, nawet podczas “spaceru w parku”.

Rzeźba wzbudza duże zainteresowanie wśród spacerowiczów. Wykorzystanie głównego dla festiwalu medium czyli światła ma tutaj podwójne znaczenie. Z jednej strony dosłowne, z drugiej metaforyczne - pokazujące jak światło smartfonów oświetla nasze codzienne życie, ale zamiast wyznaczać drogę, odciąga nas od tego, co dzieje się wokół.

Przekaz rzeźby rzeczywiście jest bieżący i trafny. Wszyscy podchodzą, fotografują, komentują, no a każdy zrozumie - każdy, kto zechce zrozumieć. Pytanie jednak, kto zechce, a kto zrobi selfie i wrzuci na Instagram. Hasztag Absorbed by Light. A starszy pan przypatrywać się będzie trochę rzeźbie, a trochę nam zebranym wokół niej.

Zobacz galerię zdjęć rzeźby

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!