Publiczne

Z szacunkiem do przyrody czyli enklawa przyrodnicza Bobrowisko

Enklawa przyrodnicza Bobrowisko to niewielki zielony obszar położony na południu mapy Polski zaprojektowany przez pracownię 55Architekci.

Enklawa przyrodnicza Bobrowisko to niewielki zielony obszar położony na południu mapy Polski, w granicach miasta Stary Sącz. Niezwykle zaprojektowany rejon starosądeckich stawów to przykład doskonale zrealizowanego, nieinwazyjnego budownictwa autorstwa pracowni 55Architekci Wojciech Świątek Anna Szewczyk-Świątek.

Enklawa powstała w widłach rzek Dunajec i Poprad, gdzie w latach 50 ubiegłego stulecia rozpoczęto eksploatację kruszywa. Wydobycie zostało zaprzestane już 25 lat temu, a obszar poddany został rekultywacji, jednak dopiero w tym roku udało się stworzyć to szczególnie ciekawe przyrodniczo miejsce.

 

Enklawa przyrodnicza Bobrowisko


Przestrzeń publiczna dobrze zaprojektowana

Założeniem projektu Bobrowisko było z jednej strony zabezpieczenie bogactwa naturalnego przed „zadeptywaniem”, z drugiej zaś udostępnienie terenu ludziom, którzy mogliby z niego korzystać. Z tej myśli wynika bezpośrednio próba zaprojektowanie przestrzeni w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w naturalny krajobraz.

Projekt pomostów oraz czatowni umożliwia turystom oraz miłośnikom przyrody przechadzać się pomostami o długości ponad 400 m. W czasie spacerów można obserwować całe bogactwo flory ale także fauny, której na terenie enklawy jest sporo. Spotkamy tutaj czaplę siwą, dzięcioła czarnego czy łabędzia niemego, którego gniazdo zlokalizowane jest blisko jednej z czatowni. Jeśli będziemy mieć szczęście pośród roślinności dojrzeć możemy także bobra.

Enklawa przyrodnicza Bobrowisko


55Architekci w zgodzie z naturą

Projektantom 55Architekci bezapelacyjnie zrealizowali swoje zamierzenie. Drewniane pomosty oraz dwie czatownie to przykład nowoczesnej architektury organicznej, której obecność nie zaburza przestrzeni, a wręcz przeciwnie – wynika z niej i ją uzupełnia. Proste formy ukradkiem wynurzające się z wody prezentują się doskonale na tle otaczającej je bujnej zieleni.

Podstawowym materiałem wykorzystanym w konstrukcji jest jasne drewno, które wydaje się być jedynym słusznym wyborem w przypadku przestrzeni enklawy. Istotna jest także skala założenia. Zrealizowane budownictwo jest kameralne, nie dominuje w przestrzeni, gdzie przecież eksponowana ma być przyroda, nie zaś działalność człowieka.

Enklawa przyrodnicza Bobrowisko


Projekt zdobywcą nagrody architektonicznej

Realizacja enklawy doceniana jest nie tylko przez okolicznych mieszkańców czy miłośników fauny i flory. Projekt tej jesieni otrzymał Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, która przyznawana jest co dwa lata najlepszym realizacjom architektonicznym na obszarze Małopolski. Nagroda przyznana została w kategorii przestrzeń publiczna, a jury uzasadnili swój wybór następująco: wrażliwość w podejściu do zabytkowego publicznego budynku oraz rozwinięcie nowoczesnej formy w kształcie, który tworzy nową jakość

Enklawa przyrodnicza Bobrowisko
Enklawa przyrodnicza Bobrowisko


Enklawa przyrodnicza Bobrowisko – metryczka przestrzeni publicznej

Pracownia: 55Architekci Wojciech Świątek Anna Szewczyk-Świątek
Realizacja: 2018
Lokalizacja: Stary Sącz
Opracowanie: Wioletta Imiolczyk

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!