kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Nowoczesny park wodny na plantach w Jaworznie

Na terenie dawnej kopalni w Jaworznie biuro architektoniczne RS+ Robert Skitek zaproponowało stworzenie terenu rekreacji dla mieszkańców. W ten sposób obszar 6900 m2 zagospodarowany został na nowo, oferując nowoczesny park wodny z placem zabaw i przestrzeń zieloną.

Na terenie dawnej kopalni w Jaworznie biuro architektoniczne RS+ Robert Skitek zaproponowało stworzenie terenu rekreacji dla mieszkańców. W ten sposób obszar 6900 m2 zagospodarowany został na nowo, oferując nowoczesny park wodny z placem zabaw i przestrzeń zieloną.

Tereny poprzemysłowe na terenie całego kraju zmieniają się nie do poznania. Zarówno miasta jak i prywatni przedsiębiorcy rewitalizują obszary, które od lat stoją odłogiem, a na ich miejscu stawiają nierzadko bardzo ciekawe rozwiązania architektoniczne. Tak też było w przypadku parku wodnego na plantach w Jaworznie.


park wodny w jaworznie

 

Robert Skitek projektuje dla Jaworzna

Inicjatywa należała do Miasta Jaworzno, którego przedstawiciele pragnęli wykorzystać pokopalniane nieużytki, a w ich miejscu stworzyć przestrzeń odpoczynku dla dorosłych i dzieci. Założenie projektu obejmuje zespół okrągłych placyków, które łączą zwężające się alejki i strumyki skierowane do centralnej części. Całość zatopiona jest w zazieleniających się pagórkach.

Park wodny zlokalizowany jest w sercu założenia, jakim jest największy z placyków, zagłębiony nieco w stosunku do otaczającego go terenu. Na środku placu znajduje się płytki zbiornik, w którym rozlokowane zostały fontanny i inne przyrządy rozbryzgujące wodę. Wokół zbiornika umieszczone zostały wygodne, drewniane siedziska, na których rodzice mogą przysiąść obserwując bawiące się pociechy.

park wodny w jaworznie


Zróżnicowana przestrzeń publiczna

W swoim projekcie architekci z biura RS+ postawili na różnorodność i niesztampowość. Już nieregularny, trapezoidalny plan obszaru sugeruje, aby zrezygnować z symetrycznych, uporządkowanych założeń. Zróżnicowanie wysokości poszczególnych części oraz wprowadzenie stref o różnej funkcjonalności sprzyja tworzeniu nowej i ciekawej przestrzeni.

Zagospodarowany teren to nie tylko park wodny dla dzieci i ich rodziców. Znajdziemy tu także pergolę, siatki rozpięte nad kamieniami, na których można poleżeć i patrzeć w niebo, a także blok techniczny z toaletami. A wszystko to otoczone zielonymi trawnikami, łąkami obsianymi kwiatami oraz kolorowymi krzewami.

park wodny w jaworznie

Chociaż duża część terenu jest silnie nasłoneczniona, zachowanie rosnących w południowej części założenia drzew zapewni nieco cienia w upalne dni. W ten sposób zagospodarowany obszar pełni swoją funkcję o każdej porze roku, pozwalając na odpoczynek w samym centrum miasta.

Nowoczesny park wodny na plantach w Jaworznie – metryczka rewitalizacji przestrzeni publicznej

Pracownia: RS+ Robert Skitek
Projekt: 2015
Realizacja: 2018
Lokalizacja: Jaworzno
Powierzchnia: 6900 m2

Galeria zdjęć przestrzeni publicznej

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!