kızılay odtülüler dershane

Polska

Poznań z nowym muralem na 100-lecie odzyskania niepodległości

Prezentowany mural przy ul. Dąbrowskiego 33 w Poznaniu powstał, aby upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości i niezwykle ważną dla lokalnej społeczności rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Prezentowany mural przy ul. Dąbrowskiego 33 w Poznaniu powstał, aby upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości i niezwykle ważną dla lokalnej społeczności rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego – największego z polskich powstań narodowych zakończonych sukcesem. Jest to wydarzenie niezwykle ważne dla lokalnej, wielkopolskiej społeczności. Powstanie Wielkopolskie zakończyło się zwycięstwem powstańców i przyłączeniem do niepodległej Polski większości obszarów dawnej pruskiej Prowincji Poznańskiej.

Mural to rodzaj sztuki monumentalnej, która coraz częściej pojawia się w polskich miastach. Wielkie malowidła nie tylko upiększają przestrzeń miejską, ale także niosą często ze sobą ważne treści, stając się przy tym atrakcją turystyczną. Mural, który powstał na kamienicy przy ul. Dąbrowskiego 33 jest hołdem złożonym wielkopolskim powstańcom, upamiętniając tym samym wydarzenia z roku 1918. Grafika przedstawia defiladę baonu zapasowego 10 Pułku Strzelców Wielkopolskich w Poznaniu odbieraną przez Naczelnika Państwa. Miejsce wydarzenia to dzisiejszy plac Mickiewicza, w tle widoczny jest Zamek Cesarski. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski odbierał defiladę Wojsk Wielkopolskich w czasie uroczystego zjednoczenia sił zbrojnych byłego zaboru pruskiego z Wojskiem Polskim 27 października 1919 r. W tle widoczna jest flaga powstania z orłem w koronie. Na górze muralu widnieje napis Chwała Powstańcom. Mural jest dziełem dr. hab. Arkadiusza Marcinkowskiego z Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych.

Patronat nad projektem patriotycznego muralu, którego mecenasem jest Enea, objęli Urząd Wojewódzki w Poznaniu, „Niepodległa” i Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu.

Źródło: Enea

mural, poznań, powstanie wielkopolskie, odzyskanie niepodległości

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!