kızılay odtülüler dershane

Projekty

Projekt Rynku Kobro w Łodzi

Rynek Kobro ma być sercem Nowego Centrum Łodzi. Prace nad tym, jak powinien wyglądać, trwały już od dawna. Wreszcie 8 lutego władze miasta ujawniły wizualizację, opracowaną przez projektantów placu – pracownie SUD Architectes i Biuro Zarządzania w Budownictwie.

Rynek Kobro ma być sercem Nowego Centrum Łodzi. Prace nad tym, jak powinien wyglądać, trwały już od dawna. Wreszcie 8 lutego władze miasta ujawniły wizualizację, opracowaną przez projektantów placu – pracownie SUD Architectes i Biuro Zarządzania w Budownictwie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogród miejski w Swoszowicach

Rynek Kobro ma powstać pomiędzy nowym dworcem Łódź Fabryczna a kompleksem kulturalno-naukowym EC1. Warto dodać, że Nowe Centrum Łodzi ma składać się z wielu nowych obiektów, głównie biurowców, a  niektóre z nich maja projektować naprawdę znane biura.

Rynek Kobro – jak piszą jego pomysłodawcy - „będzie otoczony z jednej strony charakterystyczną dla Łodzi poprzemysłową architekturą, a z drugiej nowymi gmachami. To ma być miejsce spotkań oraz arena dla wielu miejskich wydarzeń”. Razem z Rynkiem projektowana jest także ulica Hasa, która – co nietypowe – na odcinku 500 metrów będzie biegła… pod ziemią. Naziemna część ulicy ma mieć formę woonerfu. Inwestycja, która kosztować ma ok. 90 milionów złotych, zakłada, że do 2019 roku gotowa będzie ulica, cały plac zostanie oddany do użytku w 2020 roku.

Rynek Kobro projektują SUD Architectes i Biuro Zarządzania w Budownictwie. W ich wizji plac ma być połączeniem nowoczesnego placu miejskiego z zielonym terenem zachęcającym do wypoczynku. W północnej części plac ma się kaskadowo obniżać ku ulicy Kieślowskiego i ku wejściu na teren dworca. Te szerokie schody są w projekcie obsadzone drzewami i krzewami, ma się tu także pojawić woda. Główna część placu ma być wyznaczona płytami klinkierowymi  oraz iluminowana oświetleniem LED.

Rynek Kobro ma być dostosowany do urządzania tu imprez plenerowych. Na tę funkcję architekci przeznaczyli wschodnią część placu, gdzie znalazło się miejsce na zaplecze techniczne. Częścią Rynku będzie też naziemny fragment ulicy Hasa, oddanej w użytkowanie przede wszystkim pieszym i rowerzystom. I tu pojawi się zieleń, fontanny, miejsce na sezonowe ogródki. Pod Rynkiem Kobro planowany jest także podziemny parking na 300 aut.

Źródło informacji: uml.lodz.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!