ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Polska

Tymczasowa przestrzeń publiczna dla Malta Festival Poznań 2017

Celem projektu Atelier Starzak Strebicki była zmiana monumentalnej skali placu Wolności na skalę ludzką. Plac Wolności zarówno latem jak i zimą zazwyczaj pozostaje niezagospodarowany, a betonowa nawierzchnia i brak zieleni nie sprzyjają pojawianiu się tam spontanicznych działań mieszkańców miasta.

Celem projektu Atelier Starzak Strebicki była zmiana monumentalnej skali placu Wolności na skalę ludzką. Plac Wolności zarówno latem jak i zimą zazwyczaj pozostaje niezagospodarowany, a betonowa nawierzchnia i brak zieleni nie sprzyjają pojawianiu się tam spontanicznych działań mieszkańców miasta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogród w Gdyni Orłowie

Od 2013 roku, w ramach organizowanej przez Fundację Malta inicjatywy Generatora Malta, nawiązującej do tradycji teatru ulicznego, plac zmienia się na kilkanaście dni co roku w czerwcu, w tętniącą życiem przestrzeń publiczną. Dzięki podziałowi dużego obszaru placu (ponad 3000 m2) na mniejsze rejony i zaprojektowaniu miejsc dla konkretnych aktywności zyskuje on oblicze przestrzeni przyjaznej dla wszystkich. 

Przygotowane różne typy mebli miejskich (okrągłe i kwadratowe stoły, ławki i wodoodporne poduszki ze sztucznej trawy) wyznaczają konkretne strefy: dla dzieci, tymczasowej kawiarni i restauracji, sceny muzycznej i teatralnej oraz warsztatową. To wszystko wśród nowoposadzonych drzew w donicach (odwołując się do dawnego zagospodarowania przestrzeni placu), które są elementem spajającym całość, jednocześnie zapewniając odrobinę cienia w tym wyeksponowanym na promienie słoneczne miejscu. 

Każdego roku zagospodarowanie placu jest inne i nawiązuje do zmieniających się idiomów festiwalowych. Różnorodna tematyka poszczególnych edycji festiwalu jak na przykład: Człowiek-Maszyna (2013), Ameryka Łacińska. Mieszkańcy. (2014), Nowy ład światowy (2015), Paradoks widza (2016) czy Platforma Bałkany (2017) staje się inspiracją do stworzenia kolejnych idei zagospodarowania placu. W roku 2017 idiom festiwalowy Platforma Bałkany odnosił się do podróży po skomplikowanym obszarze znaczeń społeczno-kulturowych, w całej swojej złożoności etnicznej i politycznej w krajach byłej Jugosławii. W odniesieniu to tego inspiracją dla układu przestrzennego placu stał się cytat z The Journal of Architecture:

“The choices made will shape not just the urban fabric, buildings and spaces but also social relationships, collective identities, the sense of belonging and the opportunities to move towards a sustainable peace.”

“Architecture and conflict. Introduction. Learning from architecture and conflict.”  By BrigittePiquard, MarkSwenarton ( The Journal of Architecture Volume16 Number1)

Odnosząc się do zagadnień związanych ze społeczeństwem, jego złożonością i rolą jaką w tworzeniu relacji między ludźmi odgrywa przestrzeń na Placu Wolności powstał przestrzenny obiekt tworzący  ściany i różnego rodzaju zakamarki. Używając prostej konstrukcji layherowej i 370 metrów półprzezroczystych tkanin w trzech kolorach oraz płyt ze sklejki część placu zmieniła się w strefę z różnego rodzaju „pokojami”, niszami i zakątkami, w których ludzie mogli się spotykać.  Aby zapewnić ludziom poczucie prywatności od strony ulicy powstała długa ściana, która stała się także miejscem gdzie każdy mógł podzielić się z innymi swoją opinią na różne tematy w formie tekstu lub rysunku.

W efekcie co roku plac Wolności przeobraża się w prototyp przyjaznego człowiekowi miejsca i co roku w odmienny sposób eksperymentuje i bada zachowania i relacje ludzi z przestrzenią.

Projekt: Tymczasowa przestrzeń publiczna dla Malta Festival Poznań 2017 na Placu Wolności
Lokalizacja: Poznań Polska
Biuro projektowe: Atelier Starzak Strebicki
Lokalizacja: Poznań, Polska
Rok: 2016-2017
Program: Generator Malta - klub festiwalowy, scena muzyczna, scena teatralna, strefy wypoczynku i warsztatów

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!