ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Porady

Jak zadbać o ogród zimą ?

Dobrze przygotowane ogrody powinny spokojnie przeczekać zimę. Trzeba jednak wykonać kilka drobnych prac, które to umożliwią.

Dobrze przygotowane ogrody powinny spokojnie przeczekać zimę. Trzeba jednak wykonać kilka drobnych prac, które to umożliwią.

Prace w środku zimy polegają głównie na działaniach kontrolnych oraz zapobiegawczych. Należy regularnie otrząsać śnieg z gałęzi, aby nie pękały pod jego nadmiarem. Ważne jest sprawdzenie stanu otulin wokół drzewek. W sytuacji gdy maty ochronne zsunęły się, trzeba je poprawić, a rozwiane stroisze ponownie ułożyć i przykryć niedużą ilością śniegu. Do regularnych czynności zaliczamy także doglądanie drzew w poszukiwaniu szkodników lub grzybów. W przypadku ich obecności należy wykonać opryski ekologicznymi środkami. Chore i porażone rośliny, zasychające pędy oraz liście trzeba usunąć, np. sekatorem uniwersalnym.

Gdy pojawia się sporo śniegu musimy oczyścić teren wokół domu. Najszybciej i najłatwiej z białym puchem poradzą sobie odśnieżarki spalinowe. Na mniejszych powierzchniach sprawdzi się sprzęt jednostopniowy. Z kolei większe tereny wymagają mocniejszych pługów wirnikowych. Dzięki nim śnieg jest najpierw zbierany przez podajnik ślimakowy, a następnie wyrzucany przez wysokoobrotową dmuchawę.

Nie należy usuwać pokrywy śnieżnej z trawników lub rabat. Dla roślin to naturalny izolator, chroniący przed utratą ciepła. Z kolei gdy temperatura spada poniżej zera, ale nie pada świeży śnieg, możemy zadbać o skuteczniejszą izolację dla roślin, rozrzucając korę, trociny lub otulić rośliny przy pomocy agrowłókniny.

Jeżeli temperatura nie spada poniżej -5˚C, dobrym pomysłem jest wykonanie delikatnego przycięcia roślin. Podczas zimy, gdy korony drzew są najbardziej przejrzyste, możemy po prostu dostrzec, które gałęzie są najmocniejsze, a które słabsze. Należy usunąć wątłe oraz krzyżujące się gałęzie, aby drzewa mogły rozwijać się prawidłowo. Krzewy wymagają pielęgnacji z podobnych powodów. Ich przyrost na wiosnę będzie lepszy, gdy lekko prześwietlimy zbyt gęste gałęzie. Starsze odrośla należy przyciąć u spodu, co ułatwi rozwój młodszych pędów. Do takich zadań najlepiej użyć piły do okrzesywania lub nożyc do krzewów.

Źródło: Husquarna

odśnieżanie zimą
Odśnieżanie przy pomocy urządzenia spalinowego

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!