ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Wydarzenia

Dzień Architekta Krajobrazu podczas 25. Międzynarodowej Wystawy Zieleń to życie

W tegorocznej konferencji wzięło udział 78 osób – głównie projektantów i wykonawców terenów zieleni. Spotkanie poprowadził Wojciech Januszczyk, który również zainaugurował konferencję czwartym z cyklu „Ogród to też dom” wykładem poświęconym zieleni funkcjonalnej, a konkretnie realizacji nowej pracowni wykładowej w przestrzeni miejskiej. Innowacyjna jest już sama idea takiego miejsca jako elementu zielonej struktury miasta, jego realizacja, bogaty program oraz utrzymanie i pielęgnacja tego miejsca.

W tegorocznej konferencji wzięło udział 78 osób – głównie projektantów i wykonawców terenów zieleni. Spotkanie poprowadził Wojciech Januszczyk, który również zainaugurował konferencję czwartym z cyklu „Ogród to też dom” wykładem poświęconym zieleni funkcjonalnej, a konkretnie realizacji nowej pracowni wykładowej w przestrzeni miejskiej. Innowacyjna jest już sama idea takiego miejsca jako elementu zielonej struktury miasta, jego realizacja, bogaty program oraz utrzymanie i pielęgnacja tego miejsca.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przestrzeń zielona na osiedlu mieszkaniowym w Wiedniu

Swoim doświadczeniem z kształtowania krajobrazu w Rosji podzielił się z obecnymitakże architekt krajobrazu – Mirosław Sztuka. Mogliśmy poznać między innymi kulisy współpracy z inwestorami budującymi osiedla mieszkaniowe (wyglądające jak z lat 80., gdyby nie zastosowana technologia), projekty i ich realizacje. Główną trudność stanowiły oprócz wątpliwości klientów, dwukondygnacyjne różnice w ukształtowaniu niewielkiego terenu oraz dobór odpowiedniej roślinności.

Jeszcze więcej o roślinach opowiedział Włodzisław Barcikowski, który jako producent bylin zwrócił uwagę na te gatunki i ich odmiany, które cechują jednocześnie:atrakcyjność, niezawodność w warunkach miejskich, niewymagające pielęgnacji, długowieczność, pyłko- lub miododajność.

Przed przerwą dr Magdalena Gruna przybliżyła obecnym możliwości i wykorzystanie w architekturze krajobrazu programu komputerowego VectorworksLandmark Ogród i Krajobraz. Była to kontynacja cyklu spotkań z firmą Vectorworks rozpoczętego już pierwszego dnia targów na seminarium pt. "Nawadnianie w architekturze krajobrazu", które prezentowało, jak poprawnie wykorzystać moduł do projektowania nawodnień - nowość w wersji 2017 programu VectorworksLandmark Ogród i Krajobraz. Szkolenie było oparte o uznane wzorce projektowania nawodnień i doboru odpowiednich zraszaczy pochodzące z Izraela oraz Danii. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy. W ramach obecności na targach Vectorworks zorganizował także serię szkolen z obsługi programu, który stał się w tej chwili wiodącym rozwiązaniem na rynku oprogramowania dla architektów krajobrazu.

Ostatnim prelegentem był gość specjalny konferencji – Ann-Marie Powell– brytyjska projektantka, od lat związana z RHS Chelsea Flower Show, autorka trzech książek, regularnie współpracująca z czasopismami branżowymi oraz telewizją.Charyzmatyczna projektantka skupiła się w swojej prezentacji na trendach, które zauważa we współczesnej brytyjskiej architekturze krajobrazu.Zwróciła uwagę na zastosowanie mocnych, „żywych” kolorów w ogrodach tworzącychich strukturę. Rysujące się silnie trendy – miejski – uporządkowany i geometryczny oraz – wiejski, w którym główną rolę odgrywają rośliny komponowane w stylu angielskim. Zastosowanie kamienia w różnych jego formach, np. w zestawieniu naturalnej nieobrobionej bryły z oszlifowaną na połysk. W wyposażeniu ogrodu nie może obecnie zabraknąć oświetlenia, co pozwala na korzystanie z niego także po zmroku. Coraz częściej wykorzystujemy ogród do relaksu jako miejsce spotkań i biesiadowania. Stosowane są coraz częściej rośliny, które kojarzymy z dzieciństwa jak peonie czy róże. Nawet w małym ogrodzie, dobrze żeby między roślinami ozdobnymiznalazły się także jadalne – owocowe lub zioła. To przykłady trendów prezentowanych przez Ann-Marie Powell i szkoda, że ta bogato ilustrowana prezentacja trwała tylko 2 godziny. 

Seminarium vectorworks
Seminarium vectorworks

Konferencja przyniosławiele inspiracji z Zachodu – kolebki sztuki ogrodowej i ze Wschodu – miejsca dużych możliwości i jeszcze większych wyzwań. Gdzieś pośrodku jest polska sztuka krajobrazu, która może czerpać z obu rzeczywistości, tworząc oryginalną jakość. Konferencja i wystawa ZIELEŃ TO ŻYCIE to miejsce, w którym przez samo uczestnictwo jest się częścią procesu twórczego. Zapraszamy już za rok!

Program:

Ogród to też dom 4, arch. kraj. Wojciech Januszczyk, GARDEN CONCEPT

Architektura Krajobrazu w Federacji Rosyjskiej - doświadczenia, projekty i realizacja, arch. kraj. Mirosław Sztuka, Sztuka&Partnerzy Architektura Krajobrazu

VectorworksLandmark Ogród i Krajobraz najbardziej wszechstronny CAD dla architekta krajobrazu, dr inż. arch. Magdalena Gruna, Design Express Poland Sp. z o.o.

Wielofunkcyjność bylin,Włodzisław Barcikowski, Szkółka Bylin Barcikowscy

 Projektowanie ogrodów i krajobrazu – nowe społeczeństwo, nowe wyzwania, Ann-Marie Powell, Ann-Marie Powell GardensLtd, Wielka Brytania

O "Zieleń to życie":

Warszawskie targi ,,Zieleń to życie” konsekwentnie prezentują najbogatszą w kraju ofertę roślin.Różnorodność, międzynarodowość i skala to najważniejsze wartości prezentacji na warszawskiej wystawie. Hale targowe wypełnione zostały roślinami, które w kolejnym sezonie zobaczymy w handlu – w sklepach, centrach ogrodniczych, kwiaciarniach, ale także w ogrodach prywatnych i publicznych. Wystawcy pokazali krzewy liściaste, iglaste, róże, pnącza i coraz mocniej obecne byliny i trawy. Nie zabrakło drzew –wodpowiedzi na rosnące potrzeby samorządów. Szkółkarze i ogrodnicy mogli zapoznać się z ofertą młodych roślin do dalszej produkcji i oczywiście nowościami. Wyraźnie mocna była też oferta ciętych choinek i akcesoriów na sezon świąteczny. W asortymencie wystawców wyraźnie widoczny był także trend powrotu do amatorskiej uprawy owoców czy ziół. Na stoiskach zobaczyć można było nie tylko sadzonki owocowych roślin do dalszej produkcji, ale też gotowe produkty w atrakcyjnych opakowaniach przeznaczone do sprzedaży w placówkach detalicznych.

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!