kızılay odtülüler dershane

Porady

Jak opryskiwać rośliny ?

W dzisiejszych czasach trudno się obejść bez opryskiwania drzew i innych roślin. Jest to najskuteczniejszy sposób na to, by były zdrowe
i chronione przed szkodnikami. Potrzebny jest do tego sprzęt wysokiej jakości.

W dzisiejszych czasach trudno się obejść bez opryskiwania drzew i innych roślin. Jest to najskuteczniejszy sposób na to, by były zdrowe i chronione przed szkodnikami. Jak to robić i czym ?

Warunki, w jakich powinny być wykonywane zabiegi ochrony roślin zazwyczaj są określone na etykiecie preparatu. Jeżeli nie ma szczególnych zaleceń, to należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. W przypadku wykonywania zabiegów przy wysokiej temperaturze może pojawić się do ulatnianie substancji aktywnej z preparatów – zmniejszając tym samym ich skuteczność. To bardzo ważne szczególnie podczas oprysków latem.

Jeżeli przy opryskach jest wietrznie to preparat do opryskiwania jest znoszony przez wiatr. Wtedy opryskiwanie trzeba przerwać i poczekać na lepsze warunki. Możemy też przez przypadek rozpylić preparat na rośliny, które źle znoszą opryski lub na ludzi i zwierzęta.

Zabiegów nie należy też wykonywać krótko przed spodziewanym przymrozkiem. Nie powinno się też opryskiwać mokrych roślin po deszczu lub pokrytych mgłą. Opady deszczu po wykonanym zabiegu spłukują nawóz z liści i cały zabieg należy przeprowadzić od początku.

Najodpowiedniejszą porą do opryskiwania roślin jest okres poranny i wieczorny - gdy prędkość wiatru i temperatura są relatywnie niskie, a wilgotność wysoka. Środek chemiczny pozostaje na powierzchni roślin wystarczająco długo i zostaje w całości wchłonięty. Ponadto brak bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych sprzyja zachowaniu pełnej aktywności tych preparatów, które są na nie wrażliwe.

Czym pryskać?
Najważniejsze jest oczywiście kupienie odpowiedniego preparatu. Najlepiej żeby były to opryski organiczne. Preparaty z olejkami mineralnymi działają insektobójczo, natomiast preparaty z siarką i miedzią – grzybobójczo. W przypadku konieczności zastosowania obu rodzajów oprysków trzeba je wykonywać z miesięcznym odstępem. Ilość i rodzaj oprysków zależy od rodzaju problemu, z jakim zmagają się rośliny. Zasada jest taka, by pierwsze opryskiwanie wykonać zimą. Stosujemy wówczas oprysk niezawierający olejków mineralnych. Kolejny oprysk – tym razem fungicydem, należy wykonać zanim na drzewach rozwiną się pąki. Gdy drzewo zakończy okres kwitnienia, dokonujemy oprysku całościowego – przynajmniej jeden raz. Nie wolno wykonywać oprysków w czasie kwitnienia ze względu na pszczoły, którym preparaty mogą zaszkodzić.

Rodzaje opryskiwaczy
Są różne rodzaje opryskiwaczy. W domu ręczny opryskiwacz można też wykorzystać do zraszania roślin, co szybko zwiększa wilgotność w pomieszczeniu, wpływając korzystnie na rośliny. Ponieważ 98% wody wyparowuje przez powierzchnię liści, odpowiednie spryskiwanie jest kluczowe. Z kolei opryskiwacz ciśnieniowy na wózku przyda się nie tylko do ochrony roślin, ale także do ich nawożenia. Pompowanie jest łatwe, a specjalny wózek pozwala na wygodne transportowanie opryskiwacza po całym ogrodzie. Profesjonaliści docenią opryskiwacze plecakowe, które są idealne do pielęgnacji roślin w dużym ogrodzie, krzewów owocowych i winorośli. Teleskopowe lance zraszająca z regulowaną, metalową dyszą zapewniają duży promień zraszania.

Źródło: Gardena

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!