kızılay odtülüler dershane

Polska

Odmieniona promenada w Kołobrzegu nową wizytówką miasta

Przestrzeń publiczna pełni niezwykle ważną funkcję w kształtowaniu jakości życia lokalnej społeczności. Od harmonii i spójności architektonicznej wizji z realizacją inwestycji zależeć będzie nie tylko charakter danego miejsca, ale i poczucie przynależności jego mieszkańców.

Przestrzeń publiczna pełni niezwykle ważną funkcję w kształtowaniu jakości życia lokalnej społeczności. Od harmonii i spójności architektonicznej wizji z realizacją inwestycji zależeć będzie nie tylko charakter danego miejsca, ale i poczucie przynależności jego mieszkańców.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minimalistyczny ogród z ruchomymi panelami

W Kołobrzegu rozpoczął się pierwszy sezon intensywnego użytkowania zrewitalizowanej w ubiegłym roku nadmorskiej promenady. Odświeżone bulwary zachwycają minimalistyczną formą i  funkcjonalnością, przy jednoczesnym zachowaniu wyjątkowej trwałości. Po ponad 40 latach jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Kołobrzegu doczekało się modernizacji. W 2014 roku w ramach konkursu: „Rewitalizacja mola spacerowego w Kołobrzegu” wyłoniony został projekt kompleksowego odświeżenia pasa nabrzeża wraz z otaczającym go terenem. 

Metamorfoza nadmorskiego krajobrazu

W założeniu włodarzy miasta zrewitalizowana promenada miała odznaczać się lekkością oraz ponadczasowym minimalizmem. Duże, jednostajnie wykończone płaszczyzny mogą tworzyć statyczny widok – jest to szczególnie niekorzystne w przypadku rozległych przestrzeni miejskich. Aby uniknąć takiego efektu i uzyskać optyczny podział powierzchni, inwestor zdecydował się na użycie ekskluzywnych płyt. Główny deptak tworzą płyty w trzech stonowanych odcieniach szarości oraz grafitu i – wyprodukowanym specjalnie na potrzeby tej inwestycji - dużym formacie 80x20x8 cm. Istotnym elementem kołobrzeskich bulwarów są ponadto rozległe schody w formacie 120x2000x15 cm, które pełnią także funkcję trybun. Prowadzące do zejścia nad morze schody znajdują się w strefie oddziaływania sztormów, dlatego już na etapie produkcji wykonano w nich specjalne otworowanie, które umożliwiło stabilny montaż wielkogabarytowych elementów. Dopełnienie całości stanowi spójna stylistycznie z nawierzchnią mała architektura: ławki, poidła, kosze i donice. 

By sprostać wyzwaniom

O ile w przypadku ciągów dla pieszych w Kołobrzegu wystarczyło zastosowanie płyt o zwiększonej grubości, o tyle dopasowanie produktów z segmentu wyrobów premium do drogi pożarowej było sporym wyzwaniem technologicznym. Zwiększona została zdolność przenoszenia naprężeń płyty z wartości 8 MPa (dla płyt niezbrojonych) do 15 MPa - przy zachowaniu walorów estetycznych. Dodatkowo, aby sprostać wysokim wymaganiom wizualnym i skomplikowanej budowie wielkogabarytowych płyt schodowych, wykonano elementy trybun z betonu samozagęszczalnego. Stworzenie takiej mieszkanki  przełożyło się na wysoką wytrzymałość i szczelność stwardniałego materiału, który dodatkowo został pokryty specjalną powłoką zabezpieczającą przed wnikaniem wody i ułatwiającą utrzymanie betonu w czystości. 

Zrewitalizowana promenada w Kołobrzegu prezentuje się bardzo nowocześnie i świeżo. Po latach użytkowania deptaka wyłożonego kostką brukową, zarówno mieszkańcy jak i turyści z pewnością docenią nową jakość i estetykę nadmorskich terenów.  

Źródło: DASAG

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!