
Lato w pełni, a wraz z nim pojawia się konieczność doboru odpowiedniego sposobu nawodnienia ogrodu. Jakie kryteria przyjąć przy wyborze urządzenia do nawadniania roślin?
Opryskiwacze - zastosowanie
Wszelkie zabiegi związane z ochroną roślin czy też ich okresowym nawadnianiem wymagają stosowania opryskiwaczy. Takie urządzenie pozwoli na precyzyjną aplikację środków służących do ochrony roślin na ich powierzchnię. Niezależnie od tego, czy nawadniane są rośliny znajdujące się na rozległej działce czy też na niewielkim balkonie przylegającym do mieszkania w bloku, opryskiwacze są po prostu niezbędne.
Gdyby nie zakup opryskiwacza, posiadacz ogrodu zmuszony byłby własnoręcznie aplikować nawóz czy inne środki odżywcze bezpośrednio na rośliny. Owszem, jest to możliwe, ponieważ wiele produktów sprzedawanych jest w opakowaniach wyposażonych w specjalny aplikator. Warto jednak pamiętać, że takie działanie nie tylko zabiera mnóstwo czasu lecz także jest znacznie mniej efektywne od użycia opryskiwacza. Dodatkowo, kupno takiego urządzenia to wydatek rzędu najwyżej kilkuset złotych, a samo urządzenie posłuży przez długi czas, zatem lepiej chyba zainwestować w taki dodatek do ogrodu i zyskać tym samym pewność optymalnego nawodnienia zielonego terenu.
Rodzaje opryskiwaczy
Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów opryskiwaczy, a wybór konkretnego typu zależy nawet nie tyle od zasobności portfela, co raczej od wielkości powierzchni do nawodnienia. I tak, najtańszym typem urządzeń służących do nawadniania ogrodu są opryskiwacze ręczne. To idealne rozwiązanie do nawadniania roślin doniczkowych – nie zajmują wiele miejsca, a przy tym są bardzo proste w obsłudze. Taki opryskiwacz świetnie sprawdzi się przy nawadnianiu roślin balkonowych.
W zależności od modelu, opryskiwacz ręczny jest w stanie pomieścić od 0,5 do nawet 2 litrów płynu, co w zupełności wystarczy do prac przy niewielkich roślinach. Dodatkowo, na rynku można wybierać pomiędzy opryskiwaczami ciśnieniowymi oraz pulsacyjnymi. Różnica polega przede wszystkim na sposobie wykonania dysz w urządzeniu. W opryskiwaczach ciśnieniowych dysza wykonana jest z mosiądzu, podczas gdy w przypadku pulsacyjnych z reguły jest to tworzywo sztuczne.

Oba rodzaje opryskiwaczy różnią się także sposobem realizacji oprysku. W przypadku produktów pulsacyjnych, płyn rozpylany jest przez jednorazowy nacisk na dźwignię, podczas gdy opryskiwacz ciśnieniowy wyposażony jest w specjalną pompkę, dzięki której jego efektywność działania jest znacznie wyższa.
Opryskiwacze ręczne to jednak propozycja do użycia na niewielkiej powierzchni. W przypadku większych areałów, zdecydowanie lepiej sprawdzą się opryskiwacze plecakowe, które zdolne są pomieścić nawet 20 litrów płynu (co oczywiste, nie wszystkie modele, bowiem najmniejsze mają pojemność rzędu 12 litrów). Ich konstrukcja pozwala na znacznie bardziej wydajną pracę w ogrodzie – na polskim rynku znaleźć można modele, które mogą rozpylać do 1.8 l wody w ciągu 60 sekund!
Opryskiwacz plecakowy to doskonałe urządzenie dla osób, które muszą nawodnić sporą powierzchnię ogrodu. Nie chodzi tu tylko o samą wydajność czy pojemność zbiornika, ale także o wygodę ich użytkowania. Jak sama nazwa wskazuje, takie urządzenie można założyć na plecy niczym, no właśnie, plecak, i swobodnie poruszać się nawet po najdalszych zakątkach ogrodu. Takie działanie znacznie odciąża kręgosłup i ręce.
Inne, nieco mniej popularne typy opryskiwaczy to choćby opryskiwacze wózkowe i naramienne. Ta pierwsza propozycja jest chyba najwygodniejsza ze wszystkich i idealnie sprawdzi się w przypadku naprawdę dużych powierzchni uprawowych – pozwala na swobodne przemieszczanie się z dużymi ilościami płynu w zbiorniku. Oczywiście, opryskiwacz wózkowy nie znajdzie raczej zastosowania w niewielkim ogródku, dla którego będzie po prostu zbyt wielki. A co z opryskiwaczem naramiennym?
To tak naprawdę nieco inaczej rozwiązany opryskiwacz plecakowy, różniący się tym, że zawiesza się go na ramieniu, a nie na plecach.
Przy wyborze opryskiwacza warto zwrócić uwagę na deklarowaną wydajność pompy. Oczywistym jest, że im wyższa jest to wartość, tym bardziej wydajna będzie praca z takim urządzeniem. Dodatkowo, warto postawić na produkty wyposażone w manometry, czyli specjalne wskaźniki pozwalające na określenie aktualnego ciśnienia pracy urządzenia. I jeszcze jedna kwestia– praktycznie wszystkie modele opryskiwaczy dostosowane są do obsługi zarówno przez osoby leworęczne, jak i praworęczne.
Reasumując:
Wybór opryskiwacza ogrodowego nie jest trudny – kluczem do sukcesu jest tu wybór odpowiedniego jakościowo urządzenia (np. warto postawić na sprawdzone marki, takie jak Gardena: sprawdź tutaj i dobranego adekwatnie co do wielkości ogrodu czy powierzchni upraw. Same produkty są bardzo proste w obsłudze i z reguły nie wymagają żadnych zabiegów serwisowych przez długi czas.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze