ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Polska

Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni

Do końca 2018 roku zostanie zagospodarowany Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni. Za projekt nowej inwestycji odpowiada pracownia Mado Architekci, której koncepcja wygrała w ogólnopolskim konkursie rozstrzygniętym w 2014 roku.

Do końca 2018 roku zostanie zagospodarowany Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni. Za projekt nowej inwestycji odpowiada pracownia Mado Architekci, której koncepcja wygrała w ogólnopolskim konkursie rozstrzygniętym w 2014 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Projekt nasadzeń w donicach terenowych na Bulwarze Ikara we Wrocławiu

Ogród powstał dzięki współpracy Nadleśnictwa Gdańsk z miastem Gdynia i Uniwersytetem Gdańskim. Jego powierzchnia sięga około 50 ha. Projekt „Kompleksowe zagospodarowanie terenu Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo w Gdyni” ma na celu przeistoczenie obecnego terenu w miejsce, w którym mieszkańcy Trójmiasta będą mogli spędzać swój wolny czas w różnorodny sposób. Będzie można m.in. posiedzieć na trawie, przy ognisku, a nawet wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez leśników i przewodników.

Obecnie w ogrodzie znajdują się kolekcje drzew, krzewów, roślin założone wraz z Uniwersytetem Gdańskim. Nowością, która pojawi się przy realizacji projektu będzie przestrzeń edukacyjna oraz do odpoczynku. W ramach pierwszej strefy powstanie ścieżka dydaktyczna „Alicja w zaczarowanym lesie”, która ma obejmować np. labirynt na szczycie wzgórza oraz „światy” w mikroskali i makroskali. Szlak, zlokalizowany na zboczu, będzie otoczony dużymi obiektami. Druga ścieżka o nazwie „Szlak korzeni i drzew” będzie miała na celu zaprezentowanie gatunków fauny i flory dna lasu. Będzie prowadziła przez kładkę, wzdłuż której wyeksponowane zostaną korzenie drzew oraz chatki stylizowane na podziemne. Ponadto, niezwykle interesującą atrakcją będą również domki na drzewach, które pozwolą na obserwację ptaków, czy półziemianki, czyli tzw. domki hobbicie, w których będą prowadzone będą zajęcia o grzybach i glebie. Projekt zakłada również zbudowanie teatru w greckim charakterze, wiatę rowerową, kompostownik, zadaszoną „klasę pod chmurką”, czy modernizację miejsca na ogniska.

Głównym celem realizacji jest zabezpieczenie obecnych zasobów przyrodniczych i krajobrazowych, jak i wkomponowanie dodatkowych elementów, które uatrakcyjnią ogród.

Projekt będzie realizowany przez Nadleśnictwo Gdańsk we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim. W pełnej okazałości ogród prezentował się będzie za około 10 lat, kiedy wyrosną posadzone w ostatnim czasie rośliny i drzewa. W ogrodzie znajdować się będą rośliny strefy umiarkowanej i borealne, w tym gatunki lokalne. Pojawią się również gatunki pnące i rośliny chronione.

Projekt "Kompleksowe zagospodarowanie terenu Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo w Gdyni" o wartości 2,9 mln zł otrzymał dofinansowanie w wysokości 1,6 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 11 Środowisko, Działania 11.4 Ochrona różnorodności biologicznej, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Realizacja: 2018

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!