Porady

Jak wykonać palisadę ogrodową?

Efektowny i uniwersalny element ogrodowego trawnika

Efektowny i uniwersalny element ogrodowego trawnika

Wykończenie ogrodowej rabatki może być ładne i jednocześnie praktyczne. Klimat ogrodu tworzą przecież nie tylko rośliny, ale i wszystkie elementy uzupełniające zieleń. Doskonałym pomysłem mogą okazać się drewniane słupki, które utworzą oryginalną rabatę i zapewnią podstawę do prawidłowego wzrostu kwiatów i krzewów. Za pomocą odpowiednich narzędzi i kilku kroków stworzymy drewnianą palisadę, która na pewno będzie przyciągać wzrok! Szczególnie, gdy wiosna w pełnej krasie zagości w naszych ogrodach.

Lista materiałów:

- Miękkie drewno do wykonania kwadratowych, drewnianych słupków o szerokości 70 mm i grubości 70 mm.

- Emalia

- Przezroczysta emalia do drewna stosowana na zewnątrz.

Ilość: zależy od długości obrzeża trawnika; 1 litr emalii do drewna wystarczy na około 10 metrów kwadratowych trawnika (należy przestrzegać zaleceń producenta).

Lista narzędzi:

- Wyrzynarka akumulatorowa

- System natryskowy

- Podkaszarka akumulatorowa

Pozostałe narzędzia:

- Łopata

- Szpadel

Poziom trudności: łatwy.

Czas wykonania: maksymalnie 1,5 godziny.

Krok pierwszy – cięcie słupków

Na początek należy wyciąć drewniane słupki nadając im właściwą grubość, szerokość oraz odpowiadającą nam wysokość. Podczas cięcia trzeba mocno przycisnąć drewno, tak aby pozostało nieruchome i nie spadło na podłoże. Zadanie realizujemy za pomocą bezprzewodowej wyrzynarki. Czynność tę należy powtórzyć tyle razy, ile drewnianych słupków potrzebnych jest do ogrodowego obrzeża. Stylizacyjna wskazówka: Warto pomyśleć o cięciu drewnianych słupków na różnych długościach. Dzięki temu rabatki zyskają niepowtarzalny wygląd.

Krok drugi – emaliowanie słupków

Następny krok to dokładne spryskanie słupków wodoodporną emalią do drewna, która pozwoli zachować świetny wygląd ogrodowego obrzeża na wiele lat. Doskonale nada się do tego system natryskowy. Dzięki niemu nakładanie emalii nie przysporzy żadnych problemów. Szczegóły dotyczące procesu natryskiwania zależą od instrukcji przygotowanej przez producenta danej emalii. Warto pamiętać, by pomalowanym słupkom dać wystarczającą ilość czasu na wyschnięcie. Po kilkunastu godzinach palisada z pewnością jest już sucha (chyba, że producent emalii zaznaczył inaczej).

Krok trzeci – wykopanie rowu

Teraz można przejść do pracy ze szpadlem. Na początek należy wykopać mały rów wokół brzegu ogrodu, który będzie pasował do szerokości drewnianych słupków. Głębokość dołu powinna równać się długości łopaty, aby słupki stały stabilnie, a nie przewracały się z każdym mocniejszym podmuchem wiatru.

Wskazówka: Można wziąć pod uwagę obłożenie dołu cienką warstwą żwiru. Zapewni to większą stabilność obrzeżom i sprawi, że słupki nie osiądą w ziemi.

Krok czwarty

Czas na rozmieszczenie drewnianych słupków blisko siebie wzdłuż całego wykopu. Jeżeli mają one różną wysokość, całość nabierze dynamicznego i oryginalnego wyglądu. Pozostałe otwory należy wypełnić ziemią za pomocą łopaty, tak by obrzeża wyglądały schludnie.

Krok piąty

Ostatni etap to przycięcie trawy wzdłuż krawędzi brzegu, aby całość prezentowała się estetycznie. Idealnym narzędziem do wykonania tego zadania będzie bezprzewodowa podkaszarka, która zapewni maksymalną swobodę ruchu i doskonałe rezultaty cięcia. Pasek ochronny będzie przeciwdziałał uszkodzeniu drewnianego słupka, nawet jeżeli zbliżysz się do jego krawędzi.

Źródło: Bosch

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!