kızılay odtülüler dershane

Polska

Projekt nasadzeń w donicach terenowych na Bulwarze Ikara we Wrocławiu

Projekt nasadzeń wpisuje się w formę istniejącej budowli terenowej - usytuowanych równolegle do biegu schodów „donic terenowych” w czterech poziomach, przypominających swego rodzaju kaskadę. Projekt zagospodarowania kreuje zagospodarowanie nawiązujące do strumienia.

Wytyczne inwestora do projektu nasadzeń:
• nowoczesny charakter założenia;
• roślinność atrakcyjna o każdej porze roku;
• dostosowanie nasadzeń do ciężkich warunków siedliskowych

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Modernizacja Placu Litewskiego w Lublinie

Idea

Projekt nasadzeń wpisuje się w formę istniejącej budowli terenowej - usytuowanych równolegle do biegu schodów „donic terenowych” w czterech poziomach, przypominających swego rodzaju kaskadę. Projekt zagospodarowania kreuje zagospodarowanie nawiązujące do strumienia. Zastosowanie materiału kamiennego o wyraźnym kolorze (białe otoczaki) kreuje efekt „suchej rzeki” wijącej się w zróżnicowanym wysokościowo terenie. Poza motywem „suchego, kamiennego strumienia” nacisk położony został piętrowość nasadzeń w obrębie jednego poziomu. Pionowe ściany betonowych donic terenowych stanowią doskonałe tło dla eksponowania zróżnicowania charakteru zastosowanej roślinności, w szczególności różnorodnej formy, koloru oraz wysokości nasadzeń.

Stan obecny
Stan obecny

Szata roślinna

Gatunki roślin zastosowanych w projekcie to rośliny odporne na niekorzystne warunki siedliskowe - warunki miejskie dodatkowo z silnie ograniczonym dostępem do naturalnego podłoża. Projekt przewiduje tworzenie jednogatunkowych grup nasadzeń składających się z kilku-kilkudziesięcu sztuk roślin. Wzajemne usytuowanie grup dobrane jest w taki sposób, by podkreślić zróżnicowanie materiału roślinnego, jednocześnie rozplanowując grupy gatunków najbardziej odpornych w „najtrudniejszych” miejscach (czyli tam, gdzie występuje cienka warstwa podłoża). Zastosowano łącznie 4 gatunki roślin, które tworzą kompozycję ozdobną właściwie przez cały rok: zimozielona kosodrzewina, tawuła w pięknie przebarwiającej się wiosną i jesienią odmianie oraz trawy ozdobne i rozchodnik, których przekwitłe kwiatostany pozostają ozdobne przez całą zimę, aż do wiosny. 

Projekt:

mgr. inż. arch. kraj. Hanna Olczyk
LAND ARCH Design

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!