kızılay odtülüler dershane

Porady

Park kieszonkowy – przepis na wypełnienie miasta zielenią

Największym problemem dużych miast jest zbyt wysoka dysproporcja pomiędzy zabudowaniami, a terenami zielonymi. Sposobem na to jest stworzenie kieszonkowych parków, które pomogą rozwiązać kwestię aranżowania nieużytków w przestrzeni miejskiej.

Największym problemem dużych miast jest zbyt wysoka dysproporcja pomiędzy zabudowaniami, a terenami zielonymi. Sposobem na to jest stworzenie kieszonkowych parków, które pomogą rozwiązać kwestię aranżowania nieużytków w przestrzeni miejskiej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Park w Hiszpanii

Kieszonkowe parki to prosty przepis na wypełnienie miasta zielenią, bez konieczności wprowadzania zmian w aktualnej infrastrukturze. Niewielkie parki mają z założenia wtapiać się w krajobraz miejski, a nie go przekształcać, przez co w ekonomiczny sposób podniosą walory estetyczne miast oraz zadbają o komfort życia ich mieszkańców.

Jak nasycić miasto zielenią?

Parki kieszonkowe na dobre wtopiły się w krajobraz największych zachodnich metropolii. Również w polskich miastach coraz częściej można zauważyć ukryte wśród zabudowań skrawki zieleni. W przeciwieństwie do parkletów, które są raczej miejską strefą wypoczynkową stworzoną z wykorzystaniem roślin, parki kieszonkowe to realizacje nieco bardziej okazałe. Pocket parks pojawiają się zazwyczaj na niezagospodarowanych podwórkach, trudnych w aranżacji kawałkach gruntu, nieużytkach lub w lokalizacjach nieatrakcyjnych dla potencjalnych nabywców. Pozwalają one nie tylko wzbogacić lokalny krajobraz, ale również rozwiązać problem niedoboru roślinności w dużych miastach.  Naczelną zasadą tworzenia parku kieszonkowego jest dostosowanie zieleni do przestrzeni. Dlatego też stworzenie tego typu miejsca nie wymaga praktycznie żadnych przekształceń terenu oraz kosztownych inwestycji. 

W zależności od pomysłu projektanta, park kieszonkowy może być połączony z niewielkim placem zabaw, kompleksem ławek, obiektem wodnym, a także zawierać wkomponowaną w zieleń strefę gastronomiczną. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest także włączenie kieszonkowego parku w kompleks współczesnych zabudowań, tak, by zrównoważyć ich surowy wygląd. Pocket park, będąc integralną częścią osiedla nowoczesnych mieszkań lub biurowców tworzy zaciszne miejsce wypoczynku dla pracowników, a także przyjazną mieszkańcom przestrzeń, idealną do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Co istotne, park kieszonkowy nie wymaga dużej ekspozycji na światło słoneczne. Zacieniony zakątek pomiędzy kamienicami, dzięki dobraniu odpowiednich roślin i stylowych materiałów nawierzchniowych, zamieni się w rześki azyl, o który trudno w mieście, szczególnie podczas letnich miesięcy.

Koncepcja kieszonkowych parków może dostarczyć również wielu ciekawych inspiracji osobom, które szukają pomysłu na nietypowe zagospodarowanie przylegających do domu gruntów. Mini park ma tę przewagę nad tradycyjnym ogrodem kwiatowym, że nie wymaga tak skrupulatnej pielęgnacji, a zapewnia równie ustronny relaks wśród zieleni.

Źródło: Polbruk 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!